Co będzie z prezydenckim projektem dot. obniżenia wieku emerytalnego?

We wtorek (19 lipca) rozpoczęło się posiedzenie rządu, na którym ministrowie mają zająć stanowisko ws. prezydenckiego projektu dot. obniżenia wieku emerytalnego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Co będzie z prezydenckim projektem dot. obniżenia wieku emerytalnego?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/jk

19 lip 2016 13:54


Zgłoszony przez prezydenta Andrzeja Dudę projekt dotyczący obniżenia wieku emerytalnego zakłada możliwość przechodzenia na emeryturę kobiet w wieku 60 lat i mężczyzn w wieku 65 lat. Prace nad projektem toczą się Sejmie, obecnie znajduje się on w podkomisji powołanej przez komisję polityki społecznej i rodziny.

Resort finansów proponował powiązanie wieku ze stażem pracy - 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn. Miałby to być dodatkowy - poza wiekiem - element. Oznacza to, że aby przejść na emeryturę, trzeba byłoby spełnić zarówno kryterium wiekowe, jak i stażu pracy.

Komitet Stały Rady Ministrów zarekomendował jednak rządowi wydanie pozytywnej opinii do prezydenckiego projekt bez - jak mówił szef Komitetu Stałego Henryk Kowalczyk - żadnych poprawek i "bez dodatkowych warunków stażowych".

Rzecznik klubu PiS Beata Mazurek pytana w poniedziałek (18 lipca), czy możliwe jest połączenie stażu pracy z obniżeniem wieku emerytalnego powiedziała, że "wsłuchując się w to, co mówi premier Beata Szydło, wydaje jej się to mało realne".

- Pani premier mówiła, że będziemy realizować nasze obietnice wyborcze. Nasza obietnica mówiła jasno i wyraźnie o obniżeniu wieku emerytalnego, nie było w niej mowy o uzależnieniu go od stażu pracy - podkreśliła Mazurek.

Rada Ministrów miała już w zeszłym tygodniu przyjąć stanowisko ws. prezydenckiego projektu, ale ostatecznie punkt ten nie znalazł się wówczas w porządku posiedzenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.