Co bardziej cenne - ulgi podatkowe czy naturalny rozwój biznesu?

0 0
Co bardziej cenne - ulgi podatkowe czy naturalny rozwój biznesu?

Realizacji ciekawego projektu podjęli się dwaj amerykańscy naukowcy, którzy przez siedem lat obserwowali losy 44 tys. francuskich firm. Do jakich wniosków doszli?

Francois Gourio z Boston University i Nicolas Roys z University of Wisconsin-Madison zaobserwowali, że przedsiębiorcy sztucznie powstrzymują rozwój własnych firm. Dlaczego? Dla oszczędności.

Jak podaje gazetaprawna.pl, badania pokazały, że firmy niechętnie zaokrąglają liczbę pracowników do dziesięciu - zamiast dziesięciu zatrudniają dziewięciu pracowników, zamiast okrągłych pięćdziesięciu - czterdziestu dziewięciu pracowników. Takich firm, które „nie zaokrąglają" jest trzykrotnie więcej, niż tych, które sztucznie nie wstrzymują ekspansji własnego biznesu i nie boją się przekroczyć progów dziesięciu i pięćdziesięciu zatrudnionych.

Więcej niż dziewięciu pracowników w przypadku małych firm, a więcej niż czterdziestu dziewięciu w przypadku średnich, oznacza dla przedsiębiorców utratę lub znaczną redukcję ulg podatkowych i ułatwień administracyjnych. Do tego dochodzą wydatki na zakup nowego wyposażenia oraz koszty konsultacji z prawnikami i księgowymi.

Ponadto - jak nakazuje francuskie ustawodawstwo - właściciel firmy, w której zespół powiększa się do 50 osób, jest zobligowany do wyłonienia przedstawiciela rady pracowniczej, utworzenia komitetu ds. higieny, bezpieczeństwa i warunków pracy, a także powołania specjalnej grupy odpowiedzialnej za ekonomiczne doradztwo i organizację wypoczynku dla podwładnych, która na swoją działalność co miesiąc musi dostawać 0,2 proc. ogólnej sumy wszystkich pensji pracowników.

Jak wykazały badania, prawdopodobieństwo zatrudnienia nowych pracowników w przedsiębiorstwach, gdzie pracuje od 45 do 49 osób, wynosi 43 proc. Dla porównania w firmach z 35-, 39-osobowym składem wskaźnik ten osiąga 53 proc. - podaje gazetaprawna.pl

Eksperyment badaczy wykazał, że zniesienie ulg dla małych i średnich firm spowoduje zwiększenie zatrudnienia i wydajności o 1 proc. rocznie.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.