Cieszmy się długim weekendem. Następny dopiero w listopadzie

0 0
Cieszmy się długim weekendem. Następny dopiero w listopadzie
fot. fotolia

W 2015 roku mamy do przepracowania 252 dni. Kolejna okazja na długi weekend wypada w listopadzie, kiedy Święto Niepodległości datowane na 11-ego przypada na środę.

Polacy - wg danych Eurostatu - pracują średnio 42,5 godziny tygodniowo i ustępują pod tym względem jedynie Grekom. - Dlatego w naszym przypadku pójście śladem innych państw i zakazanie korzystania z urlopu w dni pomostowe byłoby niewłaściwe.

Z drugiej strony – daleko nam jeszcze do Europy Zachodniej pod względem wysokości wynagrodzeń i dobrobytu, abyśmy mogli pozwolić sobie na wydłużanie listy dni wolnych od pracy - mówi Krzysztof Inglot, pełnomocnik zarządu Work Service.

Lubimy długie weekendy

Pracownicy chętnie korzystają z urlopów w tzw. dni pomostowe, czyli dni wypadające pomiędzy dniem ustawowo wolnym od pracy a weekendem. Jest to szczególnie korzystne dla osób, które mają do dyspozycji ograniczoną liczbę dni urlopu.

- Regeneracja sił i dodatkowy odpoczynek w długi weekend na pewno przełożą się na wzrost efektywności w pracy, ale dla przedsiębiorców mogą oznaczać spowolnienie a w efekcie mniejsze zyski - mówi Inglot.

- Przykładowo, godzinne zatrzymanie taśmy produkcyjnej w fabryce z sektora motoryzacyjnego to koszt 1 miliona zł. Biorąc pod uwagę, że Polska jest w czołówce krajów o największej liczbie przysługujących dni wolnych od pracy, na tle innych państw jesteśmy niekonkurencyjni – dodaje Inglot.

Odpoczynek generuje straty?

Na długich weekendach najbardziej traci przemysł. Wyhamowanie dynamiki produkcji w dłuższych okresach wolnych od pracy może rzutować na bilansie całorocznym. W tym sektorze trudno bowiem nadrobić tymczasowe spowolnienie, ponieważ wysoki wzrost gwarantuje systematyczna produkcja na stałym poziomie, zamiast skokowych wzrostów dyktowanych sezonowością. Długie weekendy to także bolączka handlowców. Sieci hiper i supermarketów, czy galerie handlowe mogą co prawda odpracować straty w pozostałych okresach roku, ale i tak niewypracowane zyski z powodu długich weekendów liczone są w miliardach złotych.

Wedle wyliczeń ekonomistów PKPP Lewiatan, każdy ponadprogramowy dzień wolny w roku to koszt rzędu 0,3 proc. PKB. Czerwone kartki w kalendarzu w 2015 roku to między innymi 13 dni świątecznych, z których 6 przypada w soboty i niedziele. Nie dotyczy to jednak Bożego Ciała, które obchodzone w czwartek, daje możliwość wykorzystania piątku jako dodatkowego dnia wolnego.

 

 

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.