Cichoń: Żaden z bezrobotnych nie będzie odprowadzał podatku od świadczeń

Resort finansów zwolni bezrobotnych z podatku od nowych form świadczeń. Wiceminister finansów Janusz Cichoń zapewnił, że jego resort wyda do końca listopada stosowne rozporządzenie w tej sprawie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Cichoń: Żaden z bezrobotnych nie będzie odprowadzał podatku od świadczeń

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

22 paź 2014 11:01


O regulacje podatkowe dotyczące nowych rodzajów świadczeń dla bezrobotnych, realizowanych w postaci bonów m.in. stażowych czy szkoleniowych zapytała dziś w Sejmie posłanka Izabela Katarzyna Mrzygłocka PO).

Czytaj też: Bony stażowe oraz migracyjne mają pomóc młodym na rynku pracy

Na pytanie adresowane do ministra finansów odpowiedział wiceminister w tym resorcie Janusz Cichoń. "Zapewniam, że żaden z bezrobotnych nie będzie musiał dopłacać do budżetu, ani odprowadzać podatku od otrzymywanych świadczeń" - zapewnił wiceminister.

Czytaj też: Kto skorzysta na zmianach w ustawie o instytucjach rynku pracy?

Także bony zatrudnieniowe, wydawane przez starostów pracodawcom, które przyznają im gwarancje refundacji części składek na ubezpieczenia społeczne w przypadku zatrudnienia bezrobotnych i zapewniają dofinansowanie do ich wynagrodzeń, są zdaniem wiceministra "neutralne podatkowo".

Dlatego, jak poinformował Cichoń, jego resort wyda stosowne rozporządzenia jednoznacznie określające, że bony otrzymywane przez bezrobotnych i pracodawców zatrudniających bezrobotnych są wolne od opodatkowania.

Takie bony wprowadzono nowelizacją ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z 14 marca 2014 r., która obowiązuje od 27 maja tego roku. Do tej pory jednak nie weszły w życie stosowne rozporządzenia regulujące opodatkowanie tego typu świadczeń. Cichoń zapewnił, że resort wyda je do końca listopada, tak by rozliczający się z fiskusem tuż po nowym roku nie mieli wątpliwości jak to zrobić.

Nowe formy świadczeń dla bezrobotnych oraz pracodawców, którzy ich zatrudnią, mają zwiększyć aktywizację zawodową młodych bezrobotnych - do 30. roku życia, a także osób w wieku 50 plus.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.