Chińscy urzędnicy widmo. Pobierali pensję, choć nie pracowali

W Chinach zidentyfikowano ponad 160 tys. fikcyjnych urzędników, czyli osób, które pobierały wynagrodzenie bez wykonywania najmniejszej pracy - poinformowała oficjalna prasa chińska.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Chińscy urzędnicy widmo. Pobierali pensję, choć nie pracowali

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

6 paź 2014 19:31


Fikcyjni urzędnicy, których jest dokładnie 162 629, zostali zdemaskowani w ciągu roku w ramach kampanii uzdrowienia sektora publicznego prowadzonej pod egidą prezydenta ChRL Xi Jinpinga. Chińskie władze zapewniają, że walka z korupcją nie oszczędzi nikogo - od szeregowych urzędników po najważniejsze osobistości Komunistycznej Partii Chin.

Czytaj też: Chiny zmagają się z ukrytym i sztucznie zaniżanym bezrobociem

"Problem pracowników rządowych pobierających wynagrodzenie bez świadczenia pracy był jednym z głównych zagadnień, chętnie zgłaszanych przez pracowników" pytanych przez śledczych antykorupcyjnych - donosi dziennik "Renmin Ribao", organ KPCh.

Oficjalna agencja prasowa Xinhua pisze nawet o "urzędnikach widmach".

Palmę pierwszeństwa w niechlubnych statystykach dzierży północna prowincja Hebei, gdzie ujawniono co najmniej 56 tys. fikcyjnych urzędników.

Czytaj też: Koszty pracy w Chinach już nie są takie niskie. Jednak są inne atuty

W Chinach działa rozdęty sektor publiczny, który długo był atrakcyjny dla absolwentów, kuszonych m.in. przez bezpieczeństwo zatrudnienia czy opiekę medyczną. Korupcja jest obecnie jednym z głównych problemów, z jakimi zmaga się partia komunistyczna, do tego stopnia, że Xi Jinping uznał walkę z nią za "kwestię życia lub śmierci".

Pod znakiem ostrej kampanii antykorupcyjnej, w wyniku której ukarano dyscyplinarnie tysiące urzędników, w tym kilku wysokich przywódców, upłynął w Chinach ostatni rok. Postępowanie toczy się m.in. przeciwko byłemu członkowi wpływowego Stałego Komitetu Biura Politycznego Komitetu Centralnego KPCh Zhou Yongkangowi, najwyższemu dygnitarzowi oficjalnie podejrzanemu o korupcję w całej 65-letniej historii ChRL.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.