Celnicy: to nie strajk, a wypełnianie poleceń przełożonych

• Od północy z 2 na 3 czerwca celnicy na polsko-rosyjskiej granicy wzmożyli kontrole podróżnych, co przełożyło się na wzrost kolejek na granicy.
• Do pracy nie przyszła też ponad połowa celników zatrudniona w oddziałach wewnętrznych tj. Izbie Celnej i Oddziale Celnym w Olsztynie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Celnicy: to nie strajk, a wypełnianie poleceń przełożonych

PODZIEL SIĘ


Autor: pt/pap

3 cze 2016 10:51


"To nie jest strajk. Owszem protestujemy przeciwko pomysłom na reformę naszej służby ale to, co się dziś dzieje to nie jest strajk, a wypełnianie poleceń przełożonych" - poinformował w piątek rano szef warmińsko-mazurskiego związku zawodowego Celnicy PL Rafał Markiewicz.

Strajk włoski?

Od północy na polsko-rosyjskiej granicy celnicy pracują, jak sami podają, "o 20 proc. wydajniej niż dotąd". Izba Celna w Olsztynie podaje, że w związku z tym pojawiły się kolejki na granicy, czas oczekiwania na odprawę w Bezledach wynosi w piątek rano ok. 3 godzin.

Kolejki zaczynają się pojawiać także na pozostałych przejściach granicznych.

W piątek do pracy nie przyszła też znaczna część celników pracujących w Izbie Celnej i Oddziale Celnym w Olsztynie.

Zapytany o poziom absencji tych celników rzecznik prasowy Izby Celniej w Olsztynie Ryszard Chudy podał, że w Izbie Celnej pracuje w piątek 39. proc. zatrudnionych, a w Oddziale Celnym - 25 proc. zatrudnionych.

"Pozostałe osoby wzięły urlopy na żądanie lub też przebywają na zwolnieniach lekarskich" - poinformował Chudy.

Wzrost kolejek na granicy

Jak dodał wzrost kolejek na granicy i wzmożone kontrole nie są efektem strajku, a wydanego przed dwoma dniami polecenia wiceministra finansów Mariana Banasia dotyczącym wzmocnienia kontroli na granicach w związku ze szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży. "Takie polecenie otrzymaliśmy i pracujący na granicy celnicy je wypełniają" - zapewnił Chudy.

Markiewicz potwierdził jego słowa. "Jesteśmy dla państwa dostarczycielem środków finansowych, ani służba więzienna, ani strażacy, ani nawet policja nie dostarczają państwu tylu wpływów, co celnicy. Polecono nam skrupulatniejsze kontrole, to je wykonujemy" - powiedział Markiewicz, który nocą pracował na przejściu w Bezledach.

Przyznał, że podróżni, którzy znają sytuację służby celnej są wyrozumiali. "Nikt nie robił nam awantury, nikt nie skarżył się na czas oczekiwania na granicy" - zapewnił i dodał, że celnicy zamierzają prowadzić drobiazgowe kontrole podróżnych "długofalowo".

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

9 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

gregor 2016-06-07 17:40:25

witam. jestem bardzo ciekaw skad brany jest czas na czekanie na odprawe, przecież to czysta kpina. przed strajkiem to 3 do 6 godz. to w czasie strajku przez ile to mozna pomnozyc? mamy 5 pasow i idzie wolniej jak byly 3 to niech mi ktoś powie skad to sie bierze.

TOMASZ 2016-06-07 15:10:49

CO TAK NAGLE ZACZELI CHOROWAC , CIEKAWE ILE KOSZTOWALO ZWOLNIENIE

krzysiek 2016-06-04 02:31:57

szkoda że ja na budowie nie mogę strajkować po włosku