Celnicy przejdą na emeryturę po 15 latach służby?

Obywatelski projekt zmian w systemie emerytalnym celników przewiduje, że funkcjonariusze będą mogli przechodzić na emerytury na takich samych zasadach jak żołnierze i policjanci.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Celnicy przejdą na emeryturę po 15 latach służby?

PODZIEL SIĘ


Autor: Rynek Seniora

RynekSeniora.pl

22 sty 2016 16:02


21 stycznia 2016 r. o godz. 10 w gmachu Ministerstwa Finansów odbyło się spotkanie specjalnej grupy roboczej, która pracuje nad obywatelskim projektem zmian w systemie emerytalnym celników.

Przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej i przewodniczący Związku Zawodowego Celnicy PL Sławomir Siwy twierdzi, że propozycję zrównania uprawnień emerytalnych celników i pozostałych służb mundurowych ma poparcie rządu, a stanowisko w tej sprawie ma być wkrótce gotowe.

Projekt obywatelski stanowi realizację wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 3 marca 2015 r., który stwierdził, że ograniczenie prawa celników do korzystania z zaopatrzeniowego systemu emerytalnego jest niekonstytucyjne - informuje Gazeta Prawna.

Więcej tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

emeryt 2016-01-24 08:37:12

Nie można być aż tak naiwnym, żeby wierzyć, że emerytury dostaną wszyscy, którzy obecnie są w cle. KAS to nie tylko nowe porządki i zasady ale również zmiana wizerunku, który dla obecnej Służby Celnej jest negatywny, pisząc delikatnie. KAS ma także za zadanie zmienić spojrzenie społeczeństwa na funkcjonariuszy, którzy będą tam pracować. Wystarczy na wschodzie w przygranicznej wiosce zapytać mieszkańca z czym i kim kojarzy mu się celnik to odpowiedź w każdym przypadku będzie taka sama, kojarzy się z korupcją lub złodziejem. Młody celnik po kilku miesiącach jeździ porządnym samochodem a po dwóch, trzech latach buduje dom. Jego sąsiedzi już nawet się nie dziwią, bo to normalne, że celnik ma dużo pieniędzy. Normalne jest również to,że dostał się do cła bo załatwił mu to jakiś lokalny polityk lub wpływowy przedsiębiorca. Starzy celnicy żyją jak celebryci i też już nikt nie zwraca na to uwagi, bo jest tak od lat. Jednak uważani są za grupę uprzywilejowaną i to nie z powodu wysokich zarobków tylko z powodu brania łapówek, które pozwalają żyć ponad stan. Ten KAS ma to zmienić. Zanim będą emerytury to będzie czystka, prawdopodobnie taka jak w latach 2005-2007. Wtedy zatrzymano np. w Urzędzie Celnym w Przemyślu ok. 100 osób, do dzisiaj ponad 60 zostało skazanych prawomocnym wyrokiem. PIS chce powołać grupy, które będą walczyły z nieuczciwymi prokuratorami i sędziami, więc trzeba być bardzo krótkowzrocznym, żeby myśleć, że odpuszczą celnikom, którzy przez ostatnie 8 lat nie byli w realnym zainteresowaniu Prokuratury. Jeżeli te czystki dosięgną również kadrę, naczelników, dyrektorów oraz samego byłego SSC to na pewno są potrzebne. To właśnie oni ustalali standardy, tolerowali korupcję, sprzyjali jej a wielu wypadkach brali w niej bezpośredni udział. Nie można myśleć, że ucieknę na emeryturę i mogą mi skoczyć. Będzie ostra weryfikacja, ta władza za korupcję nie da nikomu emerytury. ````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````