CBA zatrzymało pracowników naukowych Wojskowej Akademii Technicznej

W śledztwie dotyczącym wyłudzenia pieniędzy i poświadczenia nieprawdy i fałszowania umów na szkodę WAT zatrzymano pracowników naukowych Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

CBA zatrzymało pracowników naukowych Wojskowej Akademii Technicznej

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

6 gru 2017 9:45


• Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało siedmiu pracowników naukowych Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.

• Do zatrzymań doszło w prowadzonym śledztwie dotyczącym wyłudzenia pieniędzy i poświadczenia nieprawdy i fałszowania umów na szkodę WAT.

• Czynności z zatrzymanymi trwają. Przeszukujemy też mieszkania i ich biura na WAT - podało CBA.

Informację o zatrzymaniu tych osób przez funkcjonariuszy białostockiej delegatury CBA potwierdził Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej Biura. "W tym śledztwie wcześniej zatrzymaliśmy 16 osób" - przypomniał. Powiedział, że obecnie zatrzymani to profesorowie, doktorzy i pracownicy naukowi wojskowej uczelni. Do zatrzymań doszło w ich mieszkaniach, a jedna osoba została zatrzymana w swoim biurze na kampusie.

"Czynności z zatrzymanymi trwają. Przeszukujemy tez mieszkania i ich biura na WAT" - podał.

Według nieoficjalnych informacji wśród zatrzymanych są obecni prorektor ds. naukowych uczelni, prorektor ds. kształcenia i inne osoby.

Śledztwo nadzorowane jest przez podlaski oddział zamiejscowy Prokuratury Krajowej, ale zatrzymani nie będą przewożeni do Białegostoku, zarzuty zostaną postawione im w Warszawie.

Śledztwo prowadzone jest od jesieni 2015 r. w Białymstoku przez Podlaski Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej. Mechanizm przestępstwa polegał na tym, że na szkodę uczelni wyłudzano pieniądze z tytułu wynagrodzeń za wykonanie prac w ramach umów cywilno-prawnych, które w rzeczywistości nie zostały wykonane - informowała wcześniej prokuratura.

Do wyłudzeń miało dochodzić w 2014 i 2015 r., a w projektach badawczych podejrzani mieli sobie wzajemnie udzielać płatnych zleceń, które nie zostały wykonane, ale dodatkowe pieniądze za nie były wypłacane. Umowy miały łącznie opiewać na kwoty od 15 tys. do 141 tys. zł - wynikało z zarzutów postawionych wcześniej zatrzymanym prze Biuro.

W sprawie CBA zatrzymało, a prokuratura postawiła zarzuty m.in. byłemu rektorowi Wojskowej Akademii Technicznej, szefowi jednej z katedr na tej uczelni. Wśród wcześniej zatrzymanych byli też m.in. dyrektor Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej (WIML), kierownik Działu Informatyki WAT i b. minister zdrowia Mariusz Ł. który pracował jako dyrektor Centrum Inżynierii Biomedycznej WAT.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.