CBA radzi urzędnikom, jak unikać korupcji i pokus łapówkarskich

Nigdy nie sprawiaj wrażenia, że jesteś otwarty nawet na drobne prezenty – radzi urzędnikom CBA w najnowszym poradniku antykorupcyjnym.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

CBA radzi urzędnikom, jak unikać korupcji i pokus łapówkarskich

PODZIEL SIĘ


Autor: PortalSamorządowy.pl (Bartos DYląg)

www.portalsamorzadowy.pl

12 gru 2014 13:09


Centralne Biuro Antykorupcyjne opracowało poradnik „Wskazówki antykorupcyjne dla urzędników”. Ma on pomóc urzędnikom w lepszym zrozumieniu tego, w którym momencie ich zachowanie może zostać potraktowane jako zdarzenie korupcyjne, jak uniknąć tego typu zdarzeń i w jaki sposób postępować w przypadku ich zaistnienia.

Czytaj też: Raport EY: Analiza Big Data to przyszłość walki z korupcją

CBA ostrzega, że w wielu przypadkach korupcja zaczyna się od przyjmowania drobnych upominków.

- Jeżeli chcesz pozostać urzędnikiem bezstronnym i obiektywnym - nie przyjmuj prezentów. Odmowa przyjęcia prezentu pozwoli ci pozostać uczciwym i wolnym. Jest to o wiele więcej warte niż jakikolwiek prezent - piszą autorzy poradnika.

CBA pisze ponadto, że jeżeli jesteś urzędnikiem, który ma bezpośredni kontakt z interesantem, od początku stwórz odpowiednie relacje.

- Nigdy nie sprawiaj wrażenia, że jesteś otwarty na przyjmowanie prezentów, nawet drobnych. Jeżeli przyjąłeś prezent i masz wątpliwości, poinformuj o tym przełożonego - radzi Biuro.

CBA zwraca też uwagę na konieczność rozdzielenia kontaktów służbowych i prywatnych:

- Pamiętaj, że relacje prywatne nie mogą wpłynąć na twój sposób wykonywania obowiązków służbowych. Każdy ma prawo żądać od ciebie, abyś był wobec niego uczciwy i bezstronny - zauważa CBA.

Czytaj też: Biznesmeni wierzą w Boga i brzydzą się korupcją

Ważna jest także rola przełożonych:

- Przełożeni powinni dawać przykład i pokazywać swoim podwładnym, że nie tolerują ani nie wspierają korupcji, a także sami jej nie ulegają. Zarówno zachowania niewłaściwe i naganne przełożonych, jak i podwładnych powinny być nagłaśniane - sugeruje CBA.

CBA opisuje w podręczniku konkretne sytuacje i sposoby postępowania. Na przykład interesant będący przedsiębiorcą, któremu urzędnik wydaje decyzję, zostawia mu na osobności wiele materiałów biurowych w postaci długopisów, ołówków itp. Dodaje, że materiały są dla wszystkich urzędników.

Co robić? Unikać przyjmowania przedmiotów w takich okolicznościach.

Czytaj też: Korupcja? Można przyjmować kwiaty czy słodycze, ale nigdy pieniądze

- Poinformuj interesanta, że nie jesteś osobą upoważnioną do przyjmowania tego typu przedmiotów. Jeżeli interesant pozostawi materiały, poinformuj przełożonego i przekaż mu je – radzi CBA.

Całość czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.