Business Centre Club wyznaczył przedstawicieli do Rady Dialogu Społecznego

0 0
Business Centre Club wyznaczył przedstawicieli do Rady Dialogu Społecznego
Wojciech Warski, Wiceprzewodniczący Trójstronnej Komisji ds. społeczno-gospodarczych, przewodniczącego Konwentu BCC. /Fot. bcc.org.pl

Business Centre Club wskazał swoich członków Rady Dialogu Społecznego. Do Rady wejdą obecny wiceprzewodniczący Komisji Trójstronnej Wojciech Warski, szef zespołu dialogu społecznego w KT Zbigniew Żurek oraz czworo ekspertów.

Obowiązująca od 11 września ustawa o RDS zastąpiła ustawę o Komisji Trójstronnej. Komisja formalnie działa do momentu powołania pierwszego składu Rady. Tak jak w KT w Radzie zasiądą przedstawiciele związków zawodowych, pracodawców i rządu. Powoła ich prezydent Andrzej Duda na wniosek organizacji, a w przypadku rządowych członków Rady - premiera.

BCC wskazała do Rady przewodniczącego Konwentu BCC Warskiego, wiceprezesa Żurka oraz czworo ekspertów: członka Konwentu BCC Grażynę Majcher-Magdziak, Witolda Michałka, Łukasza Bernatowicza i Jana Stefanowicza.

Czytaj też: Były wiceminister pracy w pierwszym składzie Rady Dialogu Społecznego

Komisja Trójstronna od 26 czerwca 2013 r. nie zbierała się w pełnym składzie. Wtedy związki zawodowe "zawiedzione brakiem dialogu" ze strony rządu Donalda Tuska zawiesiły swój udział w niej. Związki uznały, że dialog w KT jest pozorowany, a rząd jedynie komunikuje swoje decyzje. Ustawa to efekt zainicjowanych przez związki zawodowe wspólnych prac ze stroną pracodawców, a później z rządem.

Nowa Rada w odróżnieniu od komisji ma być ciałem niezależnym, w którym każda ze stron ma równe prawa. Po ośmiu członków zgłosiły już prezydentowi OPZZ, Forum Związków Zawodowych i NSZZ "Solidarność" a po sześciu pozostałe organizacje pracodawców - Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP i Związek Rzemiosła Polskiego. Swoich członków RDS nie przedstawił jeszcze rząd.

Również prezydent będzie miał swojego przedstawiciela w Radzie z głosem doradczym, podobnie jak prezesi NBP i GUS.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.