Budka: Postulujemy o bezpłatną pomoc prawną dla młodych podejmujących pierwszą pracę

0 0
Budka: Postulujemy o bezpłatną pomoc prawną dla młodych podejmujących pierwszą pracę
Wprowadzenie zmiany nie wygeneruje żadnych dodatkowych skutków dla budżetu państwa - twierdzi Budka (Borys Budka, fot. facebook)

Minister Borys Budka chce by młodzi mieli dostęp do bezpłatnej pomocy prawnej.

Postulujemy, aby system bezpłatnej pomocy prawnej dostępny był także dla osób młodych, do 26. roku życia - powiedział minister sprawiedliwości Borys Budka. Jak dodał osoby, które często po raz pierwszy podejmują pracę, chcą takiej pomocy.

Nad projektem ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej na etapie przedsądowym pracuje sejmowa podkomisja.

Środki w budżecie są wystarczające

Budka powiedział, że poprawka dotycząca osób młodych została zarekomendowana przez resort sprawiedliwości i - jak dodał - ma nadzieję, że zostanie przyjęta przez posłów. "Jestem przekonany, że środki które zabezpieczyliśmy w budżecie będą wystarczające na objęcie bezpłatną pomocą również osób młodych do 26. roku życia" - ocenił minister.

"Granica 26. roku życia wydała się najbardziej słuszna; pojawia się ona również na przykład w przepisach dotyczących pomocy społecznej i kwestii związanych z możliwością dofinansowania studiów" - zaznaczył Budka. Podkreślił, że wprowadzenie takiej zmiany "nie wygeneruje żadnych dodatkowych skutków dla budżetu państwa".

Przewodniczący podkomisji Robert Maciaszek (PO) powiedział, że w odniesieniu do młodych ludzi pomoc ma objąć przede wszystkim osoby rozpoczynające pracę zawodową, które zawsze są w słabszej pozycji na rynku pracy. "Często osoby te dostają umowy śmieciowe, więc będą one mogły przyjść do punktu pomocy i skonsultować, czy proponowana im umowa jest zgodna z prawem" - wyjaśnił.

Obniżony wieku seniorów uprawnionych do pomocy

Maciaszek poinformował, że kolejnym z postulatów, który zyskał wstępną akceptację posłów, jest propozycja obniżenia wieku seniorów uprawnionych do nieodpłatnej pomocy z 75. do 65. roku życia.

Jak dodał, osoby ok. 65. roku życia są tuż przed przejściem na emeryturę. "Osoby te mają zwykle wiele pytań związanych z tym przejściem. W tej kategorii jest też dużo spraw związanych z kwestiami ubezpieczeń społecznych i opieki społecznej. Ponadto seniorzy są dziś narażeni na bardzo agresywny marketing niektórych firm handlowych, przez co wpadają nawet w kłopoty finansowe" - powiedział.

"Podkomisja będzie kończyła prace nad projektem w czwartek, dopiero wówczas będzie można mówić o ostatecznym kształcie naszego sprawozdania dotyczącego tego projektu, po jego zatwierdzeniu przez podkomisję" - zastrzegł Maciaszek.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.