Biskupi apelują o zbieranie podpisów ws. zakazu handlu w niedzielę

• Biskupi czterech diecezji apelują o podjęcie akcji zbierania podpisów ws. niedzieli wolnej od handlu.
• O poparcie tej inicjatywy ustawodawczej zwrócili się hierarchowie z diecezji: gliwickiej, opolskiej, sosnowieckiej i archidiecezji katowickiej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Biskupi apelują o zbieranie podpisów ws. zakazu handlu w niedzielę

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

17 cze 2016 15:26


Ich komunikat zostanie odczytany w kościołach tych diecezji w najbliższą niedzielę. Pasterze czterech diecezji poinformowali w nim, że zarejestrowano Komitet Inicjatywy Ustawodawczej Ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, który tworzą różne podmioty życia społecznego, m.in. związki zawodowe - z "Solidarnością" na czele - oraz organizacje branżowe pracodawców i pracobiorców.

Biskupi zwracają uwagę, że postulowana w projekcie regulacja prawna bierze w obronę około 1,3 mln osób, szczególnie kobiet, pracujących zawodowo w niedziele oraz dni świąteczne, oraz pośrednio podkreśla wartość niedzieli jako dnia wolnego od pracy.

"Mając na uwadze powyższe przesłanki i zachowując w pamięci próby zawłaszczenia i niszczenia niedzieli oraz jej wartości kulturowej - jako pasterze naszych diecezji - zwracamy się do Was z prośbą o poparcie tej inicjatywy ustawodawczej poprzez podjęcie akcji zbierania podpisów" - czytamy w dokumencie podpisanym przez metropolitę katowickiego abp. Wiktora Skworca oraz biskupów Jana Kopca z Gliwic, Andrzeja Czaję z Opola i Grzegorza Kaszaka z Sosnowca.

Czytaj też: Zakaz handlu w niedzielę: 50 tys. osób może stracić pracę

"Liczymy na wsparcie akcji przez duszpasterzy oraz wiernych świeckich tworzących Parafialne Rady Duszpasterskie i zaangażowanych w katolickie wspólnoty, ruchy, stowarzyszenia, a także w Parafialne Zespoły Caritas" - dodali biskupi.

Zwrócili też uwagę, że jeśli inicjatywa ustawodawcza znajdzie mocne poparcie społeczne, może prowadzić do odzyskania niedzieli - "Bożej i naszej". Przypomnieli, że to myśl z zawołania utrwalonego w społecznej świadomości podczas stanowych pielgrzymek mężczyzn i młodzieńców do sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich.

Postulat zniesienia niszczącego więzi rodzinne - bo m.in. pozbawiającego możliwości rodzinnego świętowania niedzieli -czterobrygadowego systemu pracy w kopalniach był jednym z podnoszonych podczas strajków w śląskich kopalniach w 1980 r. Podczas pielgrzymki mężczyzn do Piekar Śląskich - jednego z największych wydarzeń religijnych na Śląsku - sformułował go biskup katowicki Herbert Bednorz, mówiąc: "Niedziela jest Boża i nasza".

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Baster00 2016-06-22 08:27:04

Kto wam poda w tej liście poparcia wszystkie dane ,Jak Imie i Nazwisko , do tego dokładny adres zamieszkania wraz z Kodem Miasta lub Wsi , do tego jeszcze poda swój Pesel i serie dowodu osobistego - i czytelny podpis - chyba nikt , bo każdy obawia się ze ktoś te dane może wykorzysta na inne cele > Ja tego nie podpisuje - dla tego ze w dniu 19 Czerwca 2016 roku w Niedziele -słyszałem przygodę od Pewnej Pani jak wracaliśmy ze Mszy Świętej do domu. Ktoś z jej Rodziny podpisał tez o 3 do 5 lat temu listę w Kościele to potem miał z tego nie przyjemności , Po 1 ktoś na jego dane , wykorzystał i na jego konto wzioł pozycze na ok 8 tys zł , Owszem wygrał to ale 3 Lata po Sadach chodził , a przecież każdy wie ze po co podpisywać , szkoda nerwów i zdrowia i kasy na chodzenie po Sadach , Zalecam niech w tą Niedziele księdza ogłoszą w Kościołach komunikat , że jak ktoś podpisze tą listę może być na rażony na utratę swoich danych osobowych , i opowiedzieć tą przygodę co tej Pani mi opowiedzieć i wtedy każdy parafian sam zadecyduje czy poda dobowolnie te wszyske dane

anon 2016-06-19 10:58:01

Dostawa dronami w 5 lat zmieni całkowicie sytuację ... z ostatnich newsów: DHL, Flirtey, Maersk ... albo to "According to a note published by Deutsche Bank on Wednesday, delivery automation, using drones and robots, present the "biggest cost reduction" opportunity for Amazon, with an estimated 80% cost savings coming to last-mile shipping, " ...