Biskupi apelują o zbieranie podpisów ws. zakazu handlu w niedzielę

0 0
Biskupi apelują o zbieranie podpisów ws. zakazu handlu w niedzielę
Niedziela jest dniem wolnym od pracy w handlu w wielu krajach europejskich (fot.pixabay.com)

• Biskupi czterech diecezji apelują o podjęcie akcji zbierania podpisów ws. niedzieli wolnej od handlu.
• O poparcie tej inicjatywy ustawodawczej zwrócili się hierarchowie z diecezji: gliwickiej, opolskiej, sosnowieckiej i archidiecezji katowickiej.

Ich komunikat zostanie odczytany w kościołach tych diecezji w najbliższą niedzielę. Pasterze czterech diecezji poinformowali w nim, że zarejestrowano Komitet Inicjatywy Ustawodawczej Ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, który tworzą różne podmioty życia społecznego, m.in. związki zawodowe - z "Solidarnością" na czele - oraz organizacje branżowe pracodawców i pracobiorców.

Biskupi zwracają uwagę, że postulowana w projekcie regulacja prawna bierze w obronę około 1,3 mln osób, szczególnie kobiet, pracujących zawodowo w niedziele oraz dni świąteczne, oraz pośrednio podkreśla wartość niedzieli jako dnia wolnego od pracy.

"Mając na uwadze powyższe przesłanki i zachowując w pamięci próby zawłaszczenia i niszczenia niedzieli oraz jej wartości kulturowej - jako pasterze naszych diecezji - zwracamy się do Was z prośbą o poparcie tej inicjatywy ustawodawczej poprzez podjęcie akcji zbierania podpisów" - czytamy w dokumencie podpisanym przez metropolitę katowickiego abp. Wiktora Skworca oraz biskupów Jana Kopca z Gliwic, Andrzeja Czaję z Opola i Grzegorza Kaszaka z Sosnowca.

Czytaj też: Zakaz handlu w niedzielę: 50 tys. osób może stracić pracę

"Liczymy na wsparcie akcji przez duszpasterzy oraz wiernych świeckich tworzących Parafialne Rady Duszpasterskie i zaangażowanych w katolickie wspólnoty, ruchy, stowarzyszenia, a także w Parafialne Zespoły Caritas" - dodali biskupi.

Zwrócili też uwagę, że jeśli inicjatywa ustawodawcza znajdzie mocne poparcie społeczne, może prowadzić do odzyskania niedzieli - "Bożej i naszej". Przypomnieli, że to myśl z zawołania utrwalonego w społecznej świadomości podczas stanowych pielgrzymek mężczyzn i młodzieńców do sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich.

Postulat zniesienia niszczącego więzi rodzinne - bo m.in. pozbawiającego możliwości rodzinnego świętowania niedzieli -czterobrygadowego systemu pracy w kopalniach był jednym z podnoszonych podczas strajków w śląskich kopalniach w 1980 r. Podczas pielgrzymki mężczyzn do Piekar Śląskich - jednego z największych wydarzeń religijnych na Śląsku - sformułował go biskup katowicki Herbert Bednorz, mówiąc: "Niedziela jest Boża i nasza".

 

POLECAMY

KOMENTARZE (2)

  • Kto wam poda w tej liście poparcia wszystkie dane ,Jak Imie i Nazwisko , do tego dokładny adres zamieszkania wraz z Kodem Miasta lub Wsi , do tego jeszcze poda swój Pesel i serie dowodu osobistego - i czytelny podpis - chyba nikt , bo każdy obawia się ze ktoś te dane może wykorzysta na inne cele > Ja tego nie podpisuje - dla tego ze w dniu 19 Czerwca 2016 roku w Niedziele -słyszałem przygodę od Pewnej Pani jak wracaliśmy ze Mszy Świętej do domu. Ktoś z jej Rodziny podpisał tez o 3 do 5 lat temu listę w Kościele to potem miał z tego nie przyjemności , Po 1 ktoś na jego dane , wykorzystał i na jego konto wzioł pozycze na ok 8 tys zł , Owszem wygrał to ale 3 Lata po Sadach chodził , a przecież każdy wie ze po co podpisywać , szkoda nerwów i zdrowia i kasy na chodzenie po Sadach , Zalecam niech w tą Niedziele księdza ogłoszą w Kościołach komunikat , że jak ktoś podpisze tą listę może być na rażony na utratę swoich danych osobowych , i opowiedzieć tą przygodę co tej Pani mi opowiedzieć i wtedy każdy parafian sam zadecyduje czy poda dobowolnie te wszyske dane
  • Dostawa dronami w 5 lat zmieni całkowicie sytuację ... z ostatnich newsów: DHL, Flirtey, Maersk ... albo to "According to a note published by Deutsche Bank on Wednesday, delivery automation, using drones and robots, present the "biggest cost reduction" opportunity for Amazon, with an estimated 80% cost savings coming to last-mile shipping, " ...

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.