Białorusini, Ukraińcy, Rosjanie. Polscy pracodawcy zatrudniają ich coraz chętniej

Jak wynika z danych wojewódzkich urzędów pracy w pierwszej połowie 2015 roku przedsiębiorcy byli gotowi przyjąć do pracy na zasadach uproszczonych 408 tys. mieszkańców Ukrainy, Rosji, Mołdawii, Gruzji, Białorusi i Armenii.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Białorusini, Ukraińcy, Rosjanie. Polscy pracodawcy zatrudniają ich coraz chętniej

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

25 sie 2015 13:44


- Rekordowa skala rejestrowanych w pierwszym półroczu oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy pokazuje, jak bardzo zmienia się podejście polskich pracodawców do zatrudniania obywateli państw trzecich na naszym rynku pracy - mówi Zbigniew Wafflard, pomysłodawca projektu „Bezpieczna praca w Polsce”.

- Jest to jednocześnie sygnał dla organów administracji publicznej i organizacji pozarządowych, wymuszający podjęcie zdecydowanych kroków w celu ukrócenia procederu handlu oświadczeniami i nieuczciwego pośrednictwa, które wpływają negatywnie nie tylko na atrakcyjność polskiego rynku pracy, ale również na kondycję polskiej gospodarki. Ograniczenie przypadków wykorzystywania procedury oświadczeń do nielegalnego zatrudnienia pozwoli poprawić sytuację w przeciążonych polskich placówkach konsularnych na Ukrainie i pomoże polskim pracodawcom efektywniej regulować obecne braki kadrowe - wyjaśnia,

Przypadków nadużyć nie brakuje

Jak zwraca uwagę Jarosław Cichoń przedstawiciel departamentu legalności zatrudnienia z Głównego Inspektoratu Pracy, do najczęstszych nadużyć zaliczyć można podejmowanie pracy u pracodawcy innego niż ten, który zarejestrował oświadczenie.

W 2014 roku stwierdzono 266 takich przypadków, co stanowi kilkakrotny wzrost z porównaniu z rokiem poprzednim (45 przypadków w 2013 roku). Inne przypadki wymienione przez Jarosława Cichonia obejmują rejestrację oświadczenia bez fizycznej możliwości powierzenia wykonywania pracy przez danego pracodawcę, co wiąże się w dużym stopniu z problemem handlu oświadczeniami, a także wykorzystywanie procedury oświadczeń w celu delegowania pracowników z Ukrainy do Polski.

Oświadczenia są ponadto wykorzystywane do działalności tak zwanych „mrówek”, przewożących nielegalnie towary przez polską granicę. Niepokojące są również dane z kontroli prawie 18 tysięcy cudzoziemców, z których wizę otrzymało i przekroczyło polską granicę 69 proc., zaś pracę w podmiotach rejestrujących oświadczenia podjęło zaledwie 28 proc. cudzoziemców objętych kontrolą.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.