Bezrobotni dostaną świadczenia tymczasowe

Bezrobotny, który posiada okresy zatrudnienia w Unii Europejskiej, będzie mógł szybciej uzyskać podstawowy zasiłek, a w późniejszym terminie otrzymać wyrównanie za pracę za granicą.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Bezrobotni dostaną świadczenia tymczasowe

PODZIEL SIĘ


Autor: Przegląd Prasy/Dziennik Gazeta Prawna

16 gru 2013 7:55


Z nowego rozwiązania skorzysta, jeśli przed rejestracją w urzędzie pracował w Polsce przez wymagany okres (365 dni w ciągu ostatniego 1,5 roku). Zmiany wprowadzi nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia, która czeka na drugie czytanie w Sejmie.

Zatrudnienie poza granicami kraju może zostać zaliczone do ogólnego stażu pracy i powodować podwyższenie kwoty zasiłku dla bezrobotnych lub wydłużenie okresu jego pobierania. Obecnie osoba, która stara się o uwzględnienie jej stażu pracy w UE, musi najpierw zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy (PUP), w którym występuje o zasiłek. Następnie sprawa jest przekazywana do wojewódzkiego urzędu pracy (WUP), który musi pozyskać potwierdzenie okresu pracy za granicą. Zainteresowany nie może otrzymać świadczenia, dopóki odpowiednie dokumenty nie zostaną pozyskane od państwa członkowskiego UE.

Dzięki zmianie przepisów, na mocy tymczasowej decyzji PUP, bezrobotny uzyska zasiłek w niższej wysokości, uwzględniający tylko czas pracy w Polsce. Po ustaleniu okresów jego zatrudnienia w UE WUP wyda nową decyzję na cały okres zasiłkowy, a poprzednia będzie uchylona. Jeśli jednak się okaże, że okres zatrudnienia za granicą nie wpływa na wysokość świadczenia, WUP umorzy postępowanie, a decyzja starosty przestanie być tymczasowa.

Urzędnicy radzą, aby mimo korzystnej zmiany przepisów na własną rękę zadbać o uzyskanie odpowiednich dokumentów poświadczających zatrudnienie w UE. Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.