Bezrobotni biorą pożyczki i otwierają własne firmy

• Niemal 154 mln zł od grudnia 2013 r. przeznaczono na pożyczki w ramach programu „Wsparcie w starcie” - informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
• Dzięki programowi udzielono ponad 2,5 tys. pożyczek w tym ponad 2,4 tys. na podjęcie działalności gospodarczej oraz 63 na utworzenie miejsca pracy dla osoby bezrobotnej.
• Tylko w tym roku udzielono 522 pożyczek na kwotę ponad 33,2 mln zł. Najczęściej sięgają po nie osoby bezrobotne.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Bezrobotni biorą pożyczki i otwierają własne firmy

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

15 wrz 2016 15:36


Ponad 65,6 proc. pożyczkobiorców to osoby bezrobotne. Niemal 30 proc. stanowią absolwenci szkół i wyższych uczelni, a 6,3 proc. to studenci ostatnich lat studiów. Pożyczkobiorcami są prawie w 47,5 proc. osoby w wieku 30 lat i więcej. W większości są to mężczyźni (58,5 proc.).

Pożyczki przeznaczane są najczęściej na otwarcie działalności usługowej (1392 umów) oraz handlu (665 umów). W ramach programu powstał m.in.: gabinet protetyki słuchu, pracownia stolarska, salon fryzjersko-kosmetyczny czy żłobek.

Dlaczego warto ubiegać się o pożyczkę na podjęcie działalności gospodarczej?

- W Polsce jest bardzo dużo młodych ludzi, którzy mają pomysł na biznes, lecz brakuje im pieniędzy. Coraz częściej młodzi uciekają od pracy na etacie, chcą tworzyć „coś swojego”, chcą łączyć pracę z pasją i ten program (przyp.red. - "Wsparcie w starcie" im to umożliwia) – mówi Weronika Stefaniak, właściciel klubu Zebra Fitness specjalizującego się w zajęciach na trampolinach 'Fit and Jump'.

Z kolei Barbara Dębicka-Szpara, właścicielka firmy Autorskie Studio Mebli i Wnętrz Dębicki Design mówi, że dzięki pożyczce przekuła swoją pasję do stylizacji wnętrz i wzornictwa w sposób na życie. - Głównym atutem były preferencyjne warunki, na których otrzymałam pożyczkę, co w łatwy sposób umożliwiło mi realizację celu, o którym od dawien dawna marzyłam – dodaje Barbara Dębicka-Szpara.

Z jakiego wsparcia można skorzystać i na jakich warunkach?

Program "Wsparcie w starcie" oferuje niskooprocentowane pożyczki - maksymalnie do kwoty ponad 83 tys. zł - na siedem lat. Można uzyskać też niskooprocentowaną pożyczkę na tworzenie nowych miejsc pracy dla osób bezrobotnych - maksymalna kwota pożyczki na ten cel to ponad 24 tys. zł. Program oferuje także bezpłatne szkolenia i doradztwo dla pożyczkobiorców.

Kto może skorzystać z programu?

Z pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej mogą skorzystać: absolwenci szkół i wyższych uczelni, studenci ostatnich lat studiów oraz bezrobotni. Mogą się oni również starać o pożyczkę na tworzenie nowych miejsc pracy, ale jeśli skorzystali już z pożyczki na podjęcie działalności, to nie wcześniej niż po trzech miesiącach spłacania rat kapitałowo-odestkowych.

O pożyczki na stworzenie nowych miejsc pracy mogą się ubiegać również podmioty prowadzące działalność gospodarczą, żłobki i kluby dziecięce, niepubliczne szkoły i przedszkola.

Gdzie zgłosić się po pożyczkę?

Pożyczki udzielane są za pośrednictwem pośredników finansowych. Działają oni na terenie całego kraju, który podzielony został na regiony i makroregiony. Dzięki temu zapewniono łatwy dostęp do programu. Lista pośredników finansowych wraz z danymi kontaktowymi zamieszczona jest na stronie internetowej programu "Pierwsz biznes - wsparcie w starcie".

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.