Będziemy obniżać płace albo zwalniać ludzi - zapowiadają szefowie firm ochroniarskich

0 0
Będziemy obniżać płace albo zwalniać ludzi - zapowiadają szefowie firm ochroniarskich

Takie mogą być skutki obłożenia składkami ZUS umów-zleceń, w oparciu o które, jak szacuje Jacek Pogonowski, szef firmy Konsalnet, może pracować nawet 200 tys. ochroniarzy w całym kraju.

Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", szefowie firm ochroniarskich obawiają się, że plany rządu dotyczące oskładkowania umów śmieciowych, zaowocują obniżeniem pensji, zwolnieniami, a w ostateczności również podniesieniem cen usług.

W najtrudniejszym położeniu znajdą się agencje obsługujące sektor publiczny, które wygrały przetarg i podpisały już kontrakt na dwa, trzy lata. Jak wynika z danych zebranych przez Polską Izbę Ochrony, ochrona jednostki wojskowej w Mińsku Mazowieckim to koszt 9,06 zł netto za godzinę.

Ochrona jednostki w Książenicach: 8,30 zł netto. Nieco więcej (nawet 10,93 zł netto) agencja dostaje od Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Poznaniu. Z wynegocjonowanych stawek jakieś 80 proc. trafia do pracowników - czytamy w "DGP".

Większość tych przetargów rozstrzygnięto na początku tego roku. I zgodnie z prawem nie da się ich renegocjować - podaje "DGP".

- Wprowadzenie ozusowania to będzie masakra. Co prawda część firm deklaruje, że umowy z jednostkami publicznymi traktują prestiżowo i będą w stanie dołożyć do nich, zarabiając na kontraktach komercyjnych, ale to oszukiwanie samych siebie - mówi dla dziennika Sławomir Wagner, prezes Polskiej Izby Ochrony.

Zdaniem Beniamina Krasickiego, prezesa City Security, ozusowanie umów-zleceń oznaczać będzie wyraźne pogorszenie warunków pracy w ochronie, np. na osiedlach mieszkaniowych. - Tam płaci się 5-6 zł za godzinę. Miesięcznie pracownik zarabia 1200-1300 zł. Nie wyobrażam sobie, że można mu płacić jeszcze mniej - mówi dla "DGP".

 

 

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • Facet jak zwolnisz pracowników to utrzymasz się z e...... rentki rodzinkę

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.