Będzie nowy zawód - sortowacz odpadów komunalnych

Ministerstwo pracy i polityki społecznej zapowiada, że w zaktualizowanej klasyfikacji zawodów i specjalności znajdzie się nowa profesja „sortowacz odpadów komunalnych”.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Będzie nowy zawód - sortowacz odpadów komunalnych

PODZIEL SIĘ


Autor: Portalsamorzadowy.pl (AW)

www.portalsamorzadowy.pl

12 wrz 2013 10:59


Z wnioskiem o wprowadzenia nowego zawodu wyszedł do resortu Andrzej Bartoszkiewicz, twórca sytemu EKO AB odbioru i segregacji odpadów.  Argumentował, że reforma śmieciowa przyniosła też zmiany w branży gospodarce odpadami związane z dotychczasowymi stanowiskami pracy.

- Zmiana ta wydaje się logiczną koniecznością z wprowadzenia ustawy śmieciowej. Trudno starać się np. o dotację na nowe miejsca pracy dla zawodu, którego nie ma w klasyfikacji - tłumaczy.

Resort podziela zdanie Bartoszkiewicza i zapowiada zmiany w przepisach.

 - W projekcie zaktualizowanej klasyfikacji zawodów i specjalizacji (wersja z 22 maja br.) w grupie 96 „ładowacze nieczystości i inni pracownicy wykonujący prace proste”, w grupie elementarnej 9611 „ładowacze nieczystości” usytuowany jest m.in. zawód „pracownik zbiórki odpadów” - przypomina  Beata Czajka , zastępca dyrektora departamentu rynku pracy MPiPS.

- Jednakże biorąc pod uwagę znaczenie dla gospodarki i ochrony środowiska właściwego sortowania odpadów komunalnych oraz przedstawione przez wnioskodawcę argumenty, wprowadzimy do klasyfikacji nowy zawód ”961104 sortowacz odpadów komunalnych” (usytuowany będzie w grupie elementarnej 9611) – dodaje Czajka.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.