Będą zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców? Jest projekt ustawy

0 0
Będą zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców? Jest projekt ustawy
Celem zmian jest wdrożenie dyrektywy PE nr 2014/36/UE oraz uszczelnienie procedury dotyczącej wykonywania pracy krótkoterminowej. (Fot. Pixabay)

• Ustawę o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw przekazało do konsultacji Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.
• Wprowadzone zostaną dwa dodatkowe typy zezwoleń – na pracę sezonową i krótkoterminową - co uderzy m.in. w Ukraińców pracujących w Polsce. Resort twierdzi jednak, że to cena likwidacji nadużyć.
• Resort pracy proponuje też wprowadzenie minimalnego wynagrodzenia dla cudzoziemców, którzy posiadają zezwolenie na pracę.

Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej chce zmienić przepisy o zatrudnianiu cudzoziemców. Projekt ustawy o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw trafił do konsultacji. Celem zmian jest wdrożenie dyrektywy PE nr 2014/36/UE oraz uszczelnienie procedury dotyczącej wykonywania pracy krótkoterminowej.

Fałszywe oświadczenia

Obywatele Ukrainy, Białorusi, Armenii, Gruzjii, Mołdawii i Rosji mogą podejmować w Polsce pracę w każdej branży (w okresie do sześciu miesięcy w ciągu roku) bez obowiązku uzyskania zezwolenia na pracę. Zatrudnienie takie odbywa się na podstawie oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi złożonego przez polskiego pracodawcę i zarejestrowanego w powiatowym urzędzie pracy.

W całym 2015 r. było 782 tys. 222 takich oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy. Najwięcej obywatelom Ukrainy - 762,7 tys. W dalszej kolejności uplasowali się obywatele Mołdawii - 9575 oświadczeń, Białorusi - 5599, Rosji - 1939, Gruzji - 1366 i Armenii – 1043.

Jak poinformowało Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, resort odnotowuje jednak coraz większą liczbę oświadczeń, które są składane dla pozoru.

- Niektóre powiatowe urzędy pracy sygnalizują przypadki składania oświadczeń np. przez osoby nie uzyskujące żadnych dochodów z działalności gospodarczej, bezrobotne, bezdomne, itd. Składający oświadczenia pozorne czynią to często w celu uzyskania od cudzoziemca korzyści majątkowej. Zdarza się, że są zaangażowani w to nielegalni pośrednicy – wyjaśnia MRPiPS.

Podobne nadużycia występują w sprawach zezwoleń na pracę. Obowiązujące przepisy nie dają podstaw do odmowy wydania zezwolenia na pracę nawet w przypadkach, gdy okoliczności jednoznacznie wskazują, że nie będzie ono miało związku z rzeczywiście wykonywaną pracą.

- Utrzymanie niezmienionych przepisów dotyczących zezwoleń na pracę przy zaostrzeniu przepisów dotyczących procedury uproszczonej spowodowałoby przeniesienie działalności zorganizowanych grup pośredników na uzyskiwanie zezwoleń na pracę. Z tego powodu konieczne jest wprowadzenie dodatkowych przepisów dotyczących zezwoleń na pracę – podkreśla MRPiPS.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (2)

  • Co z punktami karnymi dla kierowcow z ukrainy. Moga jezdzic jak bisurmanskie konie na czerwonym I nie traca punktow jaka to sprwiedliwosc .niech I to pis wezmie pod uwage
  • Ja wszystko rozumiem. Na prawde. Tylko zapraszam jednego z drugim do slaskiego urzedu wojewodzkiego. Od 5 rano koszuja tam cudzoziemcy zeby o 7.30 moc wziac numerek. A i tak nie wiadomo czy sie zdazy byc obsluzonym. Ludzi z ukrainy multum a ani jednej osoby ktora mowilaby w ich jezyku. Starsi pracownicy nawet nie mowia po angielsku. Internetowa rezerwacje ogarnely firmy zajmujace sie uzyskiwaniem zezwolen za ciezkie pieniadze. Jasne. Wymyslajcie dalej.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

POLECAMY W SERWISACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.