Będą zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców? Jest projekt ustawy

• Ustawę o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw przekazało do konsultacji Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.
• Wprowadzone zostaną dwa dodatkowe typy zezwoleń – na pracę sezonową i krótkoterminową - co uderzy m.in. w Ukraińców pracujących w Polsce. Resort twierdzi jednak, że to cena likwidacji nadużyć.
• Resort pracy proponuje też wprowadzenie minimalnego wynagrodzenia dla cudzoziemców, którzy posiadają zezwolenie na pracę.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Będą zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców? Jest projekt ustawy

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

4 maj 2016 13:25


Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej chce zmienić przepisy o zatrudnianiu cudzoziemców. Projekt ustawy o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw trafił do konsultacji. Celem zmian jest wdrożenie dyrektywy PE nr 2014/36/UE oraz uszczelnienie procedury dotyczącej wykonywania pracy krótkoterminowej.

Fałszywe oświadczenia

Obywatele Ukrainy, Białorusi, Armenii, Gruzjii, Mołdawii i Rosji mogą podejmować w Polsce pracę w każdej branży (w okresie do sześciu miesięcy w ciągu roku) bez obowiązku uzyskania zezwolenia na pracę. Zatrudnienie takie odbywa się na podstawie oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi złożonego przez polskiego pracodawcę i zarejestrowanego w powiatowym urzędzie pracy.

W całym 2015 r. było 782 tys. 222 takich oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy. Najwięcej obywatelom Ukrainy - 762,7 tys. W dalszej kolejności uplasowali się obywatele Mołdawii - 9575 oświadczeń, Białorusi - 5599, Rosji - 1939, Gruzji - 1366 i Armenii – 1043.

Jak poinformowało Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, resort odnotowuje jednak coraz większą liczbę oświadczeń, które są składane dla pozoru.

- Niektóre powiatowe urzędy pracy sygnalizują przypadki składania oświadczeń np. przez osoby nie uzyskujące żadnych dochodów z działalności gospodarczej, bezrobotne, bezdomne, itd. Składający oświadczenia pozorne czynią to często w celu uzyskania od cudzoziemca korzyści majątkowej. Zdarza się, że są zaangażowani w to nielegalni pośrednicy – wyjaśnia MRPiPS.

Podobne nadużycia występują w sprawach zezwoleń na pracę. Obowiązujące przepisy nie dają podstaw do odmowy wydania zezwolenia na pracę nawet w przypadkach, gdy okoliczności jednoznacznie wskazują, że nie będzie ono miało związku z rzeczywiście wykonywaną pracą.

- Utrzymanie niezmienionych przepisów dotyczących zezwoleń na pracę przy zaostrzeniu przepisów dotyczących procedury uproszczonej spowodowałoby przeniesienie działalności zorganizowanych grup pośredników na uzyskiwanie zezwoleń na pracę. Z tego powodu konieczne jest wprowadzenie dodatkowych przepisów dotyczących zezwoleń na pracę – podkreśla MRPiPS.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

N 2016-09-17 08:14:18

Co z punktami karnymi dla kierowcow z ukrainy. Moga jezdzic jak bisurmanskie konie na czerwonym I nie traca punktow jaka to sprwiedliwosc .niech I to pis wezmie pod uwage

Ola 2016-07-19 09:28:13

Ja wszystko rozumiem. Na prawde. Tylko zapraszam jednego z drugim do slaskiego urzedu wojewodzkiego. Od 5 rano koszuja tam cudzoziemcy zeby o 7.30 moc wziac numerek. A i tak nie wiadomo czy sie zdazy byc obsluzonym. Ludzi z ukrainy multum a ani jednej osoby ktora mowilaby w ich jezyku. Starsi pracownicy nawet nie mowia po angielsku. Internetowa rezerwacje ogarnely firmy zajmujace sie uzyskiwaniem zezwolen za ciezkie pieniadze. Jasne. Wymyslajcie dalej.