Będą zmiany w karach za niezatrudnianie niepełnosprawnych?

Niechęć ze strony pracodawców i brak informacji o przysługujących uprawnieniach - to niektóre bariery, jakie niepełnosprawni napotykają na rynku pracy - wynika z raportu IBE.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Będą zmiany w karach za niezatrudnianie niepełnosprawnych?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

23 mar 2015 21:05


W poniedziałek (23 marca)  w Warszawie odbyła się konferencja zorganizowana przez Instytut Badań Edukacyjnych, na której zaprezentowany został m.in. raport "Włączający system edukacji i rynku pracy - rekomendacje dla polityki publicznej". Raport opracowano na podstawie badania jakościowego, w którym respondenci wskazywali bariery, z jakimi osoby niepełnosprawne stykają się na rynku pracy oraz propozycje ich rozwiązań.

Obecna na konferencji rzeczniczka praw obywatelskich Irena Lipowicz podkreśliła, że ważne jest traktowanie osoby z niepełnosprawnością "jako zasobu, szansy lub daru dla społeczeństwa". Powiedziała, że należy doprowadzić do zmiany świadomości społecznej, by nie traktowano zatrudniania niepełnosprawnych jako dobroczynności, ale by postrzegano ich jak innych pełnoprawnych pracowników.

Zdaniem Lipowicz instytucje publiczne zamiast dawać dobry przykład, niejednokrotnie wolą płacić kary niż zatrudniać osoby niepełnosprawne. Ponieważ kary finansowe nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, RPO proponuje rozważenie wprowadzenia niższych kar, ale obciążających bezpośrednio kierownika zakładu pracy. "Gdyby () się okazało, że trzeba zapłacić tysiąc złotych z własnej kieszeni, zobaczylibyśmy radykalną rewolucję sumień i radykalną rewolucję świadomości" - przekonywała.

W raporcie przygotowanym przez IBE wskazano na niską świadomość społeczną na temat niepełnosprawności oraz wpływu dysfunkcji na możliwości i motywację człowieka. "Wyniki badań i konsultacji eksperckich pokazują trudną sytuację osób z niepełnosprawnością w Polsce, której zasadniczym przejawem jest fakt, że pod wieloma względami obywatel z niepełnosprawnością () pozostaje drugi w kolejce zarówno jeśli chodzi o dostęp do życia społecznego na poziomie lokalnym, jak i do edukacji, możliwości dokonania trafnego wyboru zawodu i wreszcie znalezienia pracy" - czytamy w raporcie.

Zdaniem respondentów jedną z największych barier jest "złożoność i niespójność polskiego systemu orzeczniczego". Wskazywano na konieczność wprowadzenia sankcji za niestosowanie wytycznych wynikających z obowiązującego prawa.

Raport wskazuje, że niepełnosprawni często nie wiedzą o przysługujących im uprawnieniach w zakresie rehabilitacji, edukacji oraz na rynku pracy. Przyczyny takiej sytuacji upatruje się w niedostatecznym przepływie informacji o dostępnych rozwiązaniach pomiędzy poszczególnymi jednostkami wsparcia, rehabilitacji i aktywizacji zawodowej.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.