wnp.pl

BCC: lista zaniechań rządu jest długa

0 0

Ograniczenie deficytu budżetowego i IV pakiet deregulacyjny – to nieliczne pozytywy w działaniach rządu w ostatnich miesiącach – ocenia Gospodarczy Gabinet Cieni BCC. Jednak w większości dziedzin obecna ekipa rządowa jest krytykowana za bezruch i zaniechania.

Lista zaniechań rządu jest długa i dotyczy niemal każdego obszaru działań rządu.

- Wciąż brak jakichkolwiek działań w kwestii obniżenia kosztów stałych budżetu i likwidacji przywilejów emerytalnych - ocenia Marek Goliszewski, prezes BCC. - Brak ustawy o korytarzach przesyłowych w znaczącym stopniu utrudni realizację projektów inwestycyjnych stanowiących o bezpieczeństwie energetycznym kraju, tymczasem w przypadku tej ustawy mamy do czynienia z permanentnym brakiem postępu w pracach - narzekał Janusz Steinhoff. - Zamarły prace nad ustawą o nadzorze właścicielskim - dodaje Grażyna Magdziak, ekspert BCC ds. prywatyzacji.

Eksperci BCC zwracali również uwagę na pozytywy, ale poza nielicznymi wyjątkami dotyczyły one spraw drobniejszych i jednostkowych. Obszarze działań strategicznych, rząd wciąż zbiera od BCC cięgi za bezczynność. Nawet jednak tam, gdzie ekipa rządowa podejmuje jakieś działania, też nie spotykają się one z entuzjazmem ekspertów BCC.

Krytycznie oceniono działania zmierzające do ozusowania umów zleceń i umów o dzieło. - To zaskakujące, że minister finansów chce iść w tej kwestii dalej niż minister pracy i polityki socjalnej - ocenia prof. Stanisław Gomułka, były wiceminister finansów. Krytykował on również szefa resortu finansów za brak działań w kierunku zróżnicowania płacy minimalnej. Prof. Gomułka chwalił natomiast ministra Mateusza Szczurka za brak zaangażowania w politykę i koncentrowaniu się na kwestiach finansowych.

Jerzy Kwieciński, minister ds. rozwoju regionalnego GGC BCC chwalił rząd za przyjęcie Umowy Partnerstwa, która już została zatwierdzona przez Komisję Europejską, a która stanie się podstawą do wydawania unijnych pieniędzy w obecnej perspektywie budżetowej UE, zwracał jednak uwagę na wykorzystanie środków z poprzedniej perspektywy.

- Do końca przyszłego roku mamy do wydania 83 mld zł z mijającej perspektywy budżetowej. Średnio w drugim kwartale wydawaliśmy 3,4 mld zł miesięcznie. Gdybyśmy przez pozostałe 18 miesięcy wydawali pieniądze w takim tempie to stracimy 21 mld zł - oceniał Jerzy Kwieciński.

Na większą pochwałę zasłużył w zasadzie jedynie resort gospodarki za IV pakiet deregulacyjny, który przynosi ponad 40 ułatwień w funkcjonowaniu firm i przyniesie przedsiębiorcom 900 mln zł oszczędności w skali roku. BCC jest też zaniepokojone ujawnionymi niedawno nagraniami prywatnych rozmów polityków.

- Są tam wypowiedzi dotyczące gospodarki i przedsiębiorców, które nagannie świadczą o mentalności polityków - twierdzi szef BCC Marek Goliszewski i zapowiada wspólne stanowisko organizacji biznesowych w tej sprawie.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.