Andrzej Duda powołał Radę Dialogu Społecznego. Przewodniczącym Piotr Duda, szef Solidarności

0 0
Andrzej Duda powołał Radę Dialogu Społecznego. Przewodniczącym Piotr Duda, szef Solidarności
Piotr Duda, szef NSZZ Solidarność będzie jako pierwszy pełnił funkcję przewodniczącego Rady Dialogu Społecznego. /fot. PTWP

Szef NSZZ "Solidarność" Piotr Duda jako pierwszy, przez rok będzie pełnił funkcję przewodniczącego Rady Dialogu Społecznego, która została powołana w czwartek (22 października) przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Szef NSZZ "Solidarność" zapowiedział, że pierwsze plenarne posiedzenie Rady odbędzie się w listopadzie. - Liczę, że dialog nie pozostanie pustym słowem - powiedział Duda dziennikarzom. O wyborze Piotra Dudy na szefa Rady Dialogu Społecznego poinformował wcześniej minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.

W odróżnieniu od dotychczasowej Komisji Trójstronnej, którą zastąpiła Rada Dialogu Społecznego, przewodniczący będą zmieniali się co roku. Będą to na przemian reprezentanci związków, pracodawców i rządu. W Komisji przewodniczącym był stale reprezentant rządu - Władysław Kosiniak-Kamysz.

Andrzej Duda o Radzie

- Liczę na rolę Rady Dialogu Społecznego w budowie lepszej Polski - powiedział prezydent Andrzej Duda. Podkreślił, że podczas jego rozmów z mieszkańcami Polski problem braku dialogu pojawiał się bardzo często.

Podkreślił, że ogromnie liczy na rolę w zapewnieniu krajowi zrównoważonego rozwoju. - By było poczucie solidaryzmu społecznego, żeby ono było w obywatelach odbudowywane - zaznaczył. - Fundamentalne znaczenie w tym zakresie, dla tych zadań ma dialog. Dialog rozumiany jako dążenie do porozumienia w sprawach ważnych - powiedział prezydent.

Dziękował za "ważny i znaczący" gest wobec prezydenta i konstytucji - wprowadzenie do Rady Dialogu Społecznego przedstawiciela głowy państwa.

Rada zamiast Komisji Trójstronnej

Rada zastąpi funkcjonującą od 2001 r. Trójstronną Komisję do Spraw Społeczno-Gospodarczych. W 59-osobowej Radzie będą też uczestniczyć z głosem doradczym - poza przedstawicielem prezydenta, także przedstawiciele prezesa NBP i szefa GUS.

Cztery organizacje pracodawców - Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP, Związek Rzemiosła Polskiego i Business Centre Club - przedstawiły prezydentowi po sześciu swoich członków Rady, a trzy centrale związkowe - po ośmiu. Premier Ewa Kopacz wskazała też osiem osób - sześciu ministrów i dwóch wiceministrów.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.