Andrzej Duda powoła członków Rady Dialogu Społecznego

0 0
Andrzej Duda powoła członków Rady Dialogu Społecznego
- Będą odpowiednie warunki do tego, żeby członkowie mogli się zebrać na pierwszym posiedzeniu, wyłonić przewodniczącego i rozpocząć pracę - powiedział podsekretarz stanu w kancelarii prezydenta Wojciech Kolarski. /Fot. Pixabay

- W czwartek, 22 października, prezydent Andrej Duda powoła członków Rady Dialogu Społecznego - informuje szefowa biura prasowego kancelarii prezydenta Katarzyna Adamiak-Sroczyńska. Rada będzie liczyć 59 osób i zastąpi istniejącą do tej pory Komisję Trójstronną.

- Prezydent chce umożliwić ukonstytuowanie się Radzie. Natomiast to, czy odbędzie się w czwartek pierwsze posiedzenie, będzie zależało od Rady - powiedział we wtorek, 20 października podsekretarz stanu w kancelarii prezydenta Wojciech Kolarski.

- Będzie przygotowana sala i odpowiednie warunki do tego, żeby członkowie nowo powołanej Rady, jeśli tylko zechcą, mogli się zebrać na pierwszym posiedzeniu, wyłonić przewodniczącego i rozpocząć pracę - dodał.

Oprócz związków zawodowych w Radzie zasiadać będą przedstawiciele pracodawców i rządu. Swojego przedstawiciela z głosem doradczym będzie miał także prezydent, oraz prezesi NBP i GUS.

Czytaj też: Rada Dialogu Społecznego wkrótce rozpocznie pracę

Doradca ds. społeczno-prawnych Forum Związków Zawodowych Anna Grabowska powiedziała, że wpłynęło zaproszenie na uroczystość.

- Mamy zaproszenie do Pałacu Prezydenckiego na czwartek - podkreśliła.

Również wiceprzewodniczący OPZZ Andrzej Radzikowski potwierdził otrzymanie zaproszenia. Po zapowiedzianym na godz. 13.00 wręczeniu nominacji Rada prawdopodobnie zbierze się w Pałacu Prezydenckim na pierwszym posiedzeniu i może wybrać przewodniczącego i prezydium.

- W zaproszeniu zaznaczono, że kancelaria prezydenta bezpośrednio po uroczystości wręczenia powołań zapewnia możliwość odbycia pierwszego posiedzenia Rady - powiedział Radzikowski.

Przechodnia funkcja przewodniczącego

Rada sama wybiera przewodniczącego ze swoich członków. Uzgodniono już, że przewodniczącym pierwszego składu RDS będzie przez rok jeden z liderów trzech central związkowych, ale nie wiadomo jeszcze, który: Tadeusz Chwałka (FZZ), Piotr Duda (NSZZ "Solidarność"), czy Jan Guz (OPZZ). Uzgodniono też, że szefami pięciu zespołów problemowych Rady będą przedstawiciele pracodawców, a czterech - związkowcy.

W nowej Radzie - w odróżnieniu od komisji trójstronnej - przewodniczący będą co roku zmieniali się - na przemian będą to reprezentanci związków, pracodawców i rządu. W komisji przewodniczącym był stale reprezentant rządu. Obecnym szefem KT, która zakończy prace po powołaniu Rady Dialogu Społecznego, jest minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.