Alior Bank przejmie SKOK im. Św. Jana z Kęt

Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie zdecydowała, że Alior Bank przejmie Spółdzielczą Kasę Oszczędnościowo-Kredytową im. Św. Jana z Kęt, która wpadła w kłopoty finansowe. Kasa Krajowa SKOK wyraziła zdumienie i zaniepokojenie taką decyzją.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Alior Bank przejmie SKOK im. Św. Jana z Kęt

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

14 sie 2014 17:39


W komunikacie KNF poinformowała, że Alior Bank był jedynym bankiem, który wyraził zgodę na przejęcie SKOK im. Św. Jana z Kęt. Dodano, że operacja ta zapewni pełne bezpieczeństwo środków zgromadzonych w tej kasie.

"Wartość aktywów przejmowanej SKOK im. Św. Jana z Kęt wynosi 0,22 proc. wartości aktywów Alior Banku SA. Alior Bank SA spełnia też wszystkie kryteria, które KNF bierze pod uwagę przy ocenie zdolności do udziału w restrukturyzacji sektora SKOK, tj. zarówno formalne, jak i uzupełniające" - wskazano w komunikacie.

Dodano, że proces przejęcia przebiegać będzie przy wsparciu finansowym udzielonym przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. "18 sierpnia 2014 r. zarząd majątkiem SKOK im. Św. Jana z Kęt obejmuje zarząd Alior Banku SA. Z dniem 1 września 2014 r. SKOK im. Św. Jana z Kęt zostanie przejęty przez Alior Bank SA (jako bank przejmujący). Do dnia przejęcia SKOK im. Św. Jana z Kęt przez Alior Bank SA kasa prowadzi działalność i oferuje usługi swoim członkom w pełnym dotychczas stosowanym zakresie" - czytamy.

Alior Bank podał, że dołoży wszelkich starań, by proces przejęcia Kasy przebiegł szybko i sprawnie, a klienci SKOK będą na bieżąco informowani o dalszych etapach tego procesu.

Bank zapewnił, że nie zmienią się obecne warunki oferty produktowej i sposób obsługi klientów Kasy. "Tak jak do tej pory będą oni obsługiwani w dotychczasowych placówkach. Jednocześnie Alior Bank przypomina, że środki zgromadzone przez klientów SKOK objęte są gwarancjami BFG" - wskazano.

W komunikacie wyjaśniono, że udział Alior Banku w procesie przejęcia SKOK wynika z przesłanek biznesowych. Wskazano, że "bank aktywnie monitoruje rynek i w ramach realizowanej strategii rozwoju poszukuje innych niż organiczne możliwości wzrostu, które mogą przyczynić się do zwiększenia skali jego działalności".

Z analiz Alior Banku wynika, że ze względu na skalę działalności SKOK-u im. św. Jana z Kęt (18 tys. klientów, 58,2 mln zł aktywów, co odpowiada pod względem wyników biznesowych flagowemu oddziałowi Alior Banku), możliwe jest szybkie i efektywne włączenie tej Kasy do struktur Alior Banku.

"W ocenie zarządu banku pomyślna realizacja tego przedsięwzięcia przyczyni się również do zwiększenia stabilności sektora finansowego, a także będzie miała pozytywny wpływ na budowanie zaufania klientów do instytucji finansowych działających na polskim rynku" - podkreślono.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.