Agencje ochrony i placówki handlowe będą kontrolowane przez PIP

0 0
Agencje ochrony i placówki handlowe będą kontrolowane przez PIP
Fot. Flickr.com (David Goehring)/CC BY 2.0

Jedna na pięć z kontrolowanych firm naruszała w 2014 r. Kodeks pracy, jeśli chodzi o rodzaj umów zawieranych z pracownikami - podaje Państwowa Inspekcja Pracy. W 2015 r. kontrolerzy PIP zbadają pod tym kątem m.in. agencje ochrony oraz placówki handlowe.

Państwową Inspekcję Pracy już od trzech lat intensywnie kontroluje wśród pracodawców przestrzeganie przepisów prawa pracy przy zatrudnianiu na umowy cywilnoprawne (umowa o dzieło bądź zlecenie) oraz i umowy terminowe.

W 2014 r. ramach kontroli, które miały na celu sprawdzenie, czy zasadne jest stosowanie przez pracodawców umów cywilnoprawnych, inspektorzy pracy skontrolowali ponad 10 tys. firm i ponad 52,3 tys. takich umów. Z zebranych danych wynika, że 15 proc. z tych umów zostało zawartych mimo, iż warunki pracy były charakterystyczne dla stosunku pracy (de facto powinna być podpisana umowa o pracę).

Czytaj też: PIP sprawdziła agencje. Teraz szykują się zmiany w przepisach o pracy tymczasowej

Inspektorzy stwierdzili ponadto, że w porównaniu z 2013 r., o 11 proc. zwiększyła się liczba firm, w których stwierdzono naruszenie zakazu zawierania umów cywilnoprawnych w warunkach właściwych dla stosunku pracy. Dodatkowo, co piąty skontrolowany pracodawca lub przedsiębiorca naruszył przepisy prawa pracy, a nieprawidłowości dotyczyły 11,5 tys. osób, czyli o 21 proc. więcej osób niż rok wcześniej.

- Dzięki działaniom inspekcji w latach 2012-2013 ponad 12 tys. osób otrzymało, w miejsce posiadanych umów zlecenia czy o dzieło, umowy o pracę - podkreśliła rzeczniczka głównego inspektora pracy Danuta Rutkowska.

Czytaj też: PIP skontroluje tysiące firm. Chodzi m.in. o umowy zlecenia

Dodała, że również w 2015 r. zasadność zawierania umów cywilnoprawnych pozostaje przedmiotem szczegółowych kontroli PIP. - Społeczne i ekonomiczne skutki naruszania przepisów w tym zakresie są szczególnie dotkliwe dla młodych osób wchodzących na rynek pracy. Inspektorzy ocenią skalę nieprawidłowości w tym zakresie, m.in. w agencjach ochrony osób i mienia, w związku ze wzrastającą liczbą skarg oraz w placówkach handlowych, w tym wielkopowierzchniowych - wskazała.

Inspektorzy kontynuować mają też kontrole, dotyczące prawidłowości zawierania i rozwiązywania terminowych umów o pracę. Jak wskazuje PIP, są one nadużywane przez pracodawców i niejednokrotnie zawierane na okresy wieloletnie, co świadczy o omijaniu obowiązujących przepisów.

- Działania kontrolne w tym zakresie zostaną wzmocnione kampanią informacyjną i edukacyjną PIP "Zanim podejmiesz pracę", którą skierujemy do pracowników i osób rozpoczynających pracę. Jej celem jest upowszechnianie wiedzy o przepisach regulujących zasady zatrudnienia - poinformowała Rutkowska.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • Żądam ukarania Zbigniewa Krzyśko i całego zarządu Milmex!!!

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.