A ty jesteś za czy przeciw zakazowi handlu w niedzielę?

0 0
A ty jesteś za czy przeciw zakazowi handlu w niedzielę?

Zamknięte sklepy w niedziele? Ten projekt wywołuje wiele emocji zarówno w mediach, jak i wśród zwykłych obywateli. Portal Praca.pl przeprowadził ankietę, w której spytał internautów o zdanie na temat zakazu pracy w tym dniu tygodnia.

86 posłów, głównie z Prawa i Sprawiedliwości, Solidarnej Polski, ale także i konserwatywnego skrzydła Platformy Obywatelskiej oraz niektórzy parlamentarzyści Polskiego Stronnictwa Ludowego złożyło w Sejmie projekt zakazujący niedzielnego handlu w sklepach wielkopowierzchniowych.

Wnioskodawcy chcą, by dotychczasowe obostrzenia, które obowiązywały handlowców w dni świąteczne, stały się normą również w niedziele. Przypomnijmy: w trakcie dni ustawowo wolnych od pracy zamknięte są galerie handlowe, a pracować mogą jedynie właściciele lokalnych biznesów, bez udziału pracowników. Zakaz pracy w święta nie dotyczy osób zatrudnionych w ramach umów cywilnoprawnych (np. umowy zlecenia). W myśl projektu nowej ustawy takie same zasady objęłyby już nie tylko dni świąteczne, ale wszystkie niedziele.

Niedziela w galerii szkodzi rodzinie

Wnioskodawcy projektu tłumaczą konieczność wprowadzenia zakazu działalności dużych sklepów w niedzielę negatywnym według nich zjawiskiem spędzania coraz większej ilości czasu w tych miejscach polskich rodzin. Niedziela jako „dzień święty i rodzinny" powinna być spędzana w inny sposób niż na pospiesznej konsumpcji i zakupowym szaleństwie. Zdaniem posłów otwarte w niedziele centra handlowe napędzają niepotrzebną konsumpcję oraz przyczyniają się do rozpadu więzi w rodzinach.

Równie ważnym argumentem są kwestie pracownicze - posłowie zauważają, że osoby pracujące w niedziele są pozbawione możliwości spędzania czasu z rodziną oraz odpoczynku, co odbija się na ich kondycji psychicznej i fizycznej.

Do postulatów zgłoszonych w sejmie przychyliła się również Polska Izba Handlu, która przekonuje, że sprzedaż w niedziele staje się w naszym kraju coraz mniej opłacalna, bo konsumenci nie są już tak chętni jak w poprzednich latach do spędzania tego dnia tygodnia na zakupach. PIH, która zrzesza wiele tysięcy zarówno małych sklepów, jak sieci handlowe takie jak Społem czy Piotr i Paweł twierdzi, że rządowy zakaz handlu w niedzielę nie wpłynie na obroty handlowców - w inne dni tygodnia klienci po prostu kupią więcej.

W kontekście toczącej się w mediach dyskusji na temat przygotowywanych przez posłów zmian portal Praca.pl przeprowadził wśród internautów ankietę, w której zapytał, czy powinien zostać wprowadzony zakaz pracy w placówkach handlowych w niedziele. Opinie rozłożyły się równo po połowie: 50% badanych popiera poselską inicjatywę, druga połowa uważa, że odgórna regulacja tej kwestii jest niepotrzebna. Rozłożenie głosów wskazuje, że kwestia ta budzi wiele kontrowersji i sprzecznych opinii.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.