90 proc. emerytów może liczyć na większe świadczenia. O ile?

0 0
90 proc. emerytów może liczyć na większe świadczenia. O ile?

Przegłosowano jednorazową zmianę zasad waloryzacji emerytur w 2015 roku. Dla emerytów oznacza to podwyżki o co najmniej 36 zł. Jednorazowa modyfikacja zasad waloryzacji emerytur kosztować ok. 1,8 mld zł.

Zmianę zasad waloryzacji emerytur w 2015 roku zapowiedział w sierpniu premier Donald Tusk. Zgodnie z projektem przygotowanym w resorcie pracy i przegłosowanym przez sejm, świadczenia z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych będą podwyższone o 1,08 proc., jednak podwyżka nie może być mniejsza niż o 36 zł. Zmienione zasady waloryzacji emerytur mają wejść w życie 1 marca 2015 r.

Szef resortu pracy, Władysław Kosiniak-Kamysz, prezentując propozycję zmian, podkreślał, że jest ona spowodowana utrzymującą się od dłuższego czasu deflacją. Podkreślił, że gdyby zastosować waloryzację emerytur i rent na dotychczasowych zasadach, to podwyżki byłyby bardzo niskie.

Czytaj też: Coraz więcej aktywnych seniorów na rynku pracy

Z szacunków ministerstwa pracy wynika, że za zmianie zasad waloryzacji w 2015 roku zyska ponad 90 proc. emerytów. Wynika to z faktu, że zastosowanie w przyszłym roku waloryzacji procentowo-kwotowej, czyli waloryzacji procentowej z gwarantowaną minimalną podwyżką na poziomie 36 zł spowoduje, że wszystkie świadczenia poniżej 3333,33 zł miesięcznie będą podwyższone w większym stopniu, niż gdyby przeprowadzono waloryzację według obecnie obowiązujących zasad. W efekcie proponowanych zmian osoby pobierające minimalne emerytury i renty dostaną 880,45 zł. Gdyby zastosować wyłącznie waloryzację procentową, byłoby to 853,57 zł.

Projektowane przepisy zakładają, że w przypadku rent z powodu częściowej niezdolności do pracy oraz rent inwalidzkich III grupy, minimalna podwyżka ma wynieść 27 zł, czyli 75 proc. gwarantowanej minimalnej kwoty.

Czytaj też: JSW chce zawiesić górnikom część świadczeń. Będzie referendum społeczne

Z kolei dla osób pobierających emeryturę częściową kwota waloryzacji nie może być niższa niż 18 zł. Odbiorcy renty socjalnej otrzymają to świadczenie w wysokości 84 proc. zwaloryzowanej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Nowe zasady waloryzacji mają objąć też emerytury i renty rolników indywidualnych oraz służby mundurowe. Będą również dotyczyć emerytur pomostowych, nauczycielskich, świadczeń kompensacyjnych, rent dla kombatantów oraz inwalidów wojennych i wojskowych.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.