90 proc. emerytów może liczyć na większe świadczenia. O ile?

Przegłosowano jednorazową zmianę zasad waloryzacji emerytur w 2015 roku. Dla emerytów oznacza to podwyżki o co najmniej 36 zł. Jednorazowa modyfikacja zasad waloryzacji emerytur kosztować ok. 1,8 mld zł.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

90 proc. emerytów może liczyć na większe świadczenia. O ile?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

23 paź 2014 10:46


Zmianę zasad waloryzacji emerytur w 2015 roku zapowiedział w sierpniu premier Donald Tusk. Zgodnie z projektem przygotowanym w resorcie pracy i przegłosowanym przez sejm, świadczenia z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych będą podwyższone o 1,08 proc., jednak podwyżka nie może być mniejsza niż o 36 zł. Zmienione zasady waloryzacji emerytur mają wejść w życie 1 marca 2015 r.

Szef resortu pracy, Władysław Kosiniak-Kamysz, prezentując propozycję zmian, podkreślał, że jest ona spowodowana utrzymującą się od dłuższego czasu deflacją. Podkreślił, że gdyby zastosować waloryzację emerytur i rent na dotychczasowych zasadach, to podwyżki byłyby bardzo niskie.

Czytaj też: Coraz więcej aktywnych seniorów na rynku pracy

Z szacunków ministerstwa pracy wynika, że za zmianie zasad waloryzacji w 2015 roku zyska ponad 90 proc. emerytów. Wynika to z faktu, że zastosowanie w przyszłym roku waloryzacji procentowo-kwotowej, czyli waloryzacji procentowej z gwarantowaną minimalną podwyżką na poziomie 36 zł spowoduje, że wszystkie świadczenia poniżej 3333,33 zł miesięcznie będą podwyższone w większym stopniu, niż gdyby przeprowadzono waloryzację według obecnie obowiązujących zasad. W efekcie proponowanych zmian osoby pobierające minimalne emerytury i renty dostaną 880,45 zł. Gdyby zastosować wyłącznie waloryzację procentową, byłoby to 853,57 zł.

Projektowane przepisy zakładają, że w przypadku rent z powodu częściowej niezdolności do pracy oraz rent inwalidzkich III grupy, minimalna podwyżka ma wynieść 27 zł, czyli 75 proc. gwarantowanej minimalnej kwoty.

Czytaj też: JSW chce zawiesić górnikom część świadczeń. Będzie referendum społeczne

Z kolei dla osób pobierających emeryturę częściową kwota waloryzacji nie może być niższa niż 18 zł. Odbiorcy renty socjalnej otrzymają to świadczenie w wysokości 84 proc. zwaloryzowanej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Nowe zasady waloryzacji mają objąć też emerytury i renty rolników indywidualnych oraz służby mundurowe. Będą również dotyczyć emerytur pomostowych, nauczycielskich, świadczeń kompensacyjnych, rent dla kombatantów oraz inwalidów wojennych i wojskowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.