740 wolnych zawodów w UE. Pora na otwarcie tych profesji

0 0
740 wolnych zawodów w UE. Pora na otwarcie tych profesji

Państwa Unii Europejskiej ograniczają dostęp do 740 wolnych zawodów, jednak Bruksela zaczyna poważnie myśleć o deregulacji.

Jak odnotowuje "Gazeta Wyborcza", wolne zawody odpowiadają za ok. 9 proc. unijnego PKB, które uprawia 27 mln osób. Gdyby doszło do deregulacji, mogłaby się zwiększyć mobilność specjalsitów w Unii Europejskiej, która jest wciąż niewielka.

- Bardzo często występują znaczne różnice między warunkami obowiązującymi w poszczególnych państwach członkowskich. Zniechęca to pracowników do poszukiwania i podejmowania pracy w innych państwach Unii - mówi dla "GW" Michel Barnier, unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług.

Wczoraj Bruksela zapowiedziała, że rozpocznie ocenę dostępności do zawodów w Europie. Jak informuje "GW", do marca 2014 r. państwa członkowskie będą musiały przygotować listę zawodów deregulowanych i kryteria wg których ograniczają do nich dostęp. Komisja liczy, że państwa usuną część barier.

Jak podaje "GW", pomysł UE na deregulację zawodów może być bardzo korzystny dla Polaków pracujących w wolnych zawodach, ponieważ - jak wynika z badania Eurobarometru - Polacy są jedną z nacji, która najczęściej szuka pracy za granicą. 12 proc. z nas pracowało lub pracuje obecnie w innym kraju UE, podczas gdy średnia unijna to 9 proc.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.