50 tys. euro rekompensaty. Bezpłatne staże i praktyki to współczesne niewolnictwo?

0 0
50 tys. euro rekompensaty. Bezpłatne staże i praktyki to współczesne niewolnictwo?
Staż kojarzy się studentom głównie z pracą za darmo, wyzyskiem i stratą czasu. (Fot.: Flickr, Victor, CC2.0)

• Pewna młoda Niemka pracowała na fikcyjnym stażu za 1,75 euro za godzinę.
• Sąd skazał pracodawcę na 50 tys. euro rekompensaty.
• W Polsce powszechnym zjawiskiem są bezpłatne staże i praktyki.
• Zdaniem połowy ankietowanych to współczesna forma niewolnictwa.

Jak czytamy w Süddeutsche Zeitung, w 2009 roku Sabine M. została przyjęta na stanowisko asystentki w biurze związanym z ubezpieczeniami i finansami. Miała wtedy tylko 16 lat i dyplom ukończenia szkoły średniej. Jej celem był egzamin na niezależnego doradcę finansowego po kilku latach pracy w branży. Nie zaproponowano jej jednak stałego zatrudnienia, a jedynie zaświadczenie o odbyciu praktyk.

W teorii umowa przewidywała 43-godzinny tydzień pracy, brak wynagrodzenia za nadgodziny, a raz w tygodniu - dokształcanie się. Sabine zajmowała się stroną internetową firmy i pozyskiwaniem klientów. Poza wyznaczoną pracą rzeczywiście pobierała lekcje teoretyczne - w domu swojego szefa nad jeziorem Chimsee, oddalonym od Monachium o ok. 100 km. Ona i inni praktykanci raz w tygodniu uczyli się dbać o ogród posiadłości.

Jesienią 2009 młoda praktykantka przystąpiła do swojego egzaminu i nie zdała. Wtedy zrozumiała, że była wykorzystywana. Kiedy doszło w firmie do sporu z powodu nieotrzymanego urlopu, poszukała porady prawnej. Adwokaci Christine Wilhelm i Sascha Petzold ocenili sytuację jako "współczesne niewolnictwo" i złożyli skargę do sądu pracy.

Stwierdzili, że staż jest w rzeczywistości "ukrytym stosunkiem pracy". W ramach rekompensaty zażądali od monachijskiej spółki zwykłego wynagrodzenia za pracę Sabine, czyli 77,3 tys. euro. Firma zakwestionowała roszczenia argumentem, że Sabine mogła zrezygnować w dowolnym momencie, a poza tym była kiepską pracownicą.

Sąd zadecydował, że poszkodowana powinna otrzymać różnicę pomiędzy jej płacą a minimalnym wynagrodzeniem - w Niemczech to 8,50 euro za godzinę - czyli niecałe 50 tys. euro. Wyrok nie jest prawomocny.

Podobne sytuacje zdarzają się nie tylko z Niemczech. Według raportu kampanii "Nie robię tego za darmo" 84 proc. ankietowanych uważa, że bezpłatne staże i praktyki są w Polsce powszechnym zjawiskiem. Z kolei 43 proc. ankietowanych portalu NieParzeKawy.pl uważa, że są one współczesną formą niewolnictwa.

Źródło: NieParzeKawy.pl
Źródło: NieParzeKawy.pl

„Zlecano mi najgorsze prace, pracownicy firmy wykorzystywali na maxa to, że jestem do ich usług. Jeśli nie było nic do zrobienia, nikt nie zwracał na mnie uwagi”; „Każdy mój pomysł był odrzucany, nie płacono mi nic i wiedziałam że i tak nie zostanę tam dłużej. Potrzebne było mi doświadczenie, a to jedyna była opcja żeby je zdobyć”; „Wszak to rzecz pewna i oczywista: niegdyś niewolnik, a dziś: stażysta” - takimi historiami dzielą się stażyści na portalu NieRobieTegoZaDarmo.pl.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (3)

 • bez przesady, niewolnictwo raczej już nie występuje ;) w każdym razie nie u mnie. idąc na staż wiedziałam,że chcę się uczyć i zdobywać doświadczenie. dlatego wybrałam impel. to był strzał w dziesiątkę! dobrze wykorzystuję ten czas, a oni mi dają możliwości. układ idealny :)
 • Odbyłam bezpłatny staż (jako okres próbny), dostałam umowę, ale za 80% najniższej krajowej - bo takie pracodawca ma prawo, ponieważ jest to moja pierwsza praca. Osobiście odnoszę wrażenie, że firmy robią wszystko, by jak najwięcej skorzystać z opcji darmowego lub taniego w utrzymaniu pracownika.
 • Osobiście się z tym nie zgadzam, uważam że staże to szansa dla osób na zdobycie praktyki i doświadczenia aby zasypać lukę w marnej edukacji, osobiście pracowałem na początku za marne grosze co mi bardzo się opłaciło w dalszej karierze. Pamiętajmy że każdy przypadek jest inny a mój staż był w renomowanej firmie i robiłem bardzo Ciekawe rzeczy. Z drugiej strony nie zapominajmy o systemie podatkowym który stawia pracodawców w słabym położeniu, koszty pracownika niewykwalifikowanego i jego szkolenia z podatkami są nie opłacalne. Wszytko trzeba wyważyć

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.