2013 r. okiem resortu pracy

0 0
2013 r. okiem resortu pracy

Dłuższe urlopy dla rodziców, ułatwienia w zakładaniu żłobków, wsparcie młodych rozpoczynających karierę zawodową, wprowadzenie elastycznego czasu pracy - to niektóre ze zmian przygotowanych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w 2013 r.

- To był bardzo pracowity rok dla całego naszego zespołu. Czuję ogromną satysfakcję, że tyle spraw udało się zrealizować - ocenił minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Jedną z najważniejszych zmian było wprowadzenie rocznego urlopu dla rodziców. Mogą z niego korzystać rodzice wszystkich dzieci urodzonych w 2013 r. Dotychczas z nowych urlopów rodzicielskich skorzystało 43 tys. osób.

Poszerzono również grupę rodziców, za których budżet państwa opłaci składki na ubezpieczenie społeczne w okresie opieki nad dzieckiem. - Dotyczy to nie tylko osób pracujących na etatach, ale także bezrobotnych, na umowach zlecenia, samozatrudnionych czy rolników. Dzięki wprowadzonym rozwiązaniom w przyszłym roku składki będzie miało opłacone dodatkowe 172 tys. rodziców - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

Znowelizowana została tzw. ustawa żłobkowa, dzięki czemu zakładanie placówek dla najmłodszych dzieci stało się łatwiejsze. Zmieniła się przede wszystkim formuła finansowania - dotację - nawet w wysokości 80 proc. - mogą otrzymać samorządy, przedsiębiorcy lub organizacje pozarządowe. Uproszczone zostały też formalności przy zakładaniu placówek.

Wprowadzono również dwa nowe rozwiązania w kodeksie pracy: możliwość wydłużenia okresu rozliczeniowego czasu pracy do maksymalnie 12 miesięcy oraz ruchomy czas pracy. Z nowych rozwiązań skorzystało już prawie 300 pracodawców. Ma to pomóc firmom w okresie spowolnienia gospodarczego - pracodawcy mogą lepiej dostosować czas pracy załogi do potrzeb firmy, a także ułatwić pracującym rodzicom godzenie życia rodzinnego z zawodowym.

Wprowadzono również rozwiązania, które mają chronić miejsca pracy. Dopłaty do wynagrodzeń pracowników podczas przestoju ekonomicznego, dodatkowe środki na szkolenia oraz opłacenie należnych od pracodawcy składek na ubezpieczenia społeczne pracowników - z takiego wsparcia mogą korzystać firmy w trudnej sytuacji. Dopłata do pensji pracownika to nawet 1,1 tys. zł, a dodatkowe środki na szkolenia - 11,3 tys. zł.

Przygotowana została też reforma urzędów pracy. - Główne zmiany to wprowadzenie profilowania pomocy dla osób bezrobotnych i nowych instrumentów wsparcia: granty na telepracę, świadczenie aktywizacyjne, pożyczka na nowe miejsce pracy i start biznesu, bon szkoleniowy, stażowy, na zasiedlenie, programy regionalne - powiedział Kosiniak-Kamysz.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.