12 zł za godzinę to za dużo? Ochroniarze proszą o 9 zł

0 0
12 zł za godzinę to za dużo? Ochroniarze proszą o 9 zł
Od 1 stycznia 2017 r. będzie obowiązywać minimalna stawka godzinowa – 12 zł dla umów cywilnoprawnych. Czy i tym razem miejsca pracy ochroniarzy są zagrożone? (Fot. peter burge/Flickr, lic. CC BY 2.0)

• Od 1 stycznia 2017 r. będzie obowiązywać minimalna stawka godzinowa 12 zł dla umów cywilnoprawnych.
• Z powodu ozusowania umów-zleceń pracę straciło ponad 10 proc. ochroniarzy, czyli blisko 40 tys. osób – szacuje Polska Izba Ochrony. 12 zł doprowadzi do kolejnych zwolnień? Sławomir Wagner, prezes Polskiej Izby Ochrony, chce, aby minimalna stawka była wprowadzana stopniowo, zaczynając od 9 zł.

Zgodnie z szacunkami Polskiej Izby Ochrony od początku roku z powodu rozwiązania umów cywilnoprawnych pracę straciło ponad 10 proc. ochroniarzy, czyli blisko 40 tys. osób – głównie zatrudnionych na stanowiskach niewymagających wysokich kwalifikacji. To efekt ozusowania umów-zleceń.

Z kolei od 1 stycznia 2017 r. będzie obowiązywać minimalna stawka godzinowa 12 zł dla umów cywilnoprawnych. Czy i tym razem miejsca pracy ochroniarzy są zagrożone?

Odpowiednie vacatio legis

Zdaniem ekspertów branży ochroniarskiej potrzebne jest odpowiednie vacatio legis. W przeciwnym razie kolejne osoby zostaną bez pracy. Jak podkreślają pracodawcy, tym razem zwolnienia mogą swoim zasięgiem objąć większą liczbę pracowników.

– Jeśli nie będzie prawdziwego vacatio legis, wówczas czekają nas masowe zwolnienia pracowników o najniższych kwalifikacjach, najsłabiej zarabiających (nawet do 100 tys. osób), zastępowanie stanowisk pracy rozwiązaniami technologicznymi (monitoring, dozór elektroniczny, inne informatyczne usprawnienia) i koncentrowanie się na zatrudnianiu tylko wysoko wykwalifikowanych pracowników. W takiej sytuacji lepiej mieć bowiem kilkudziesięciu pracowników o najwyższych kwalifikacjach (np. odpowiednie uprawnienia, zezwolenia na posiadanie broni) i płacić im nawet więcej, niż kilkuset o podstawowych kwalifikacjach – mówi Beniamin Krasicki, prezes City Security, członek zarządu Polskiej Izby Ochrony.

Czytaj też: Ochroniarze znów na lodzie. Firmy "omijają" składkę ZUS

Podobnie uważa Rafał Luboiński, prezes RR Security (sektor MŚP, czyli ok. 70 proc. rynku ochrony). Jego zdaniem konieczny jest jak najdłuższy okres przejściowy. Powinien on wynieść minimum rok. – W przeciwnym razie spowoduje to duże zaburzenia na rynku, bo firmy i zleceniodawcy nie będą na to przygotowani. Wtedy wiele małych i średnich firm po prostu padnie, zwłaszcza takich, które mają zamówienia od sektora prywatnego – komentuje.

Sektor publiczny nie daje dobrego przykładu

Polska Izba Ochrony od 2009 r. opracowuje coroczną minimalną stawkę kontraktową na bazie minimalnego wynagrodzenia miesięcznego przy założeniu zatrudnienia na pełny etat. Nie jest ona jednak w żaden sposób respektowana.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (3)

 • Nie piszcie głupot że ochroniarze nie chcą 12 zł na godzine . A CZY KTOŚ POWIEDZIAŁ IM ŻE 12 zł.brutto to 8 zł na rękę.POKAZCIE MI TAKIEGO KTÓRY CHCE 9 ZŁ.- NA RĘKĘ DOSTANIE NIECAŁE 6 ZL. WIĘC ZA 200 GODZIN PRACY DOSTANIE OK.1200 ZŁ.PRZESTAŃCIE OGŁUPIAĆ LUDZI,
 • te 10% ochroniarzy nie straci pracy tylko dodatkowo nie zarobi bo to przeważnie emeryci mundurowi
 • Do tej pory firmy prześcigały się w tym kto potrafi taniej zabrać obiekt pod swoje skrzydła, kosztem oczywiście pracownika płacąc głodowe stawki i doprowadzając do patologi na rynku ochrony, a teraz płaczą że nie wyrobią ze stawką 12 brutto. Firmy ochroniarskie same są winne tej patologi cenowej na rynku. A żeby ukrócić te praktykę jedynym wyjściem jest minimalna stawka 12 brutto, a jak firmę nie stać na płacenie 12zł jest to minimum potrzebne do normalnej egzystencji, to niech padnie taka firma, która zarabia na wyzysku ludzi.

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.