12 zł za godzinę od każdego podmiotu w łańcuchu zlecenia

• Zdaniem Arkadiusza Pączki, zastępcy dyrektora generalnego Pracodawców RP, w projekcie regulacji o minimalnej stawce na poziomie 12 zł dla umów zleceń powinny znaleźć się zapisy, które umożliwią pracownikom i zleceniobiorcom żądanie wypłaty pensji u każdego podmiotu w łańcuchu zlecenia.
• Ma to wyeliminować z rynku niewypłacających wynagrodzeń dostawców.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

12 zł za godzinę od każdego podmiotu w łańcuchu zlecenia

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

10 mar 2016 12:30


– Należy ustawowo zabezpieczyć interes pracownika i zleceniobiorcy, zapewniając im prawo do żądania wypłaty ustawowej płacy minimalnej nie tylko od pracodawcy, ale także od zleceniodawcy swego pracodawcy, a nawet od jego zleceniodawcy – mówi Arkadiusz Pączka, zastępca dyrektora generalnego, dyrektor departamentu CML Pracodawców RP.

– Pracownik powinien móc pozwać o wypłatę wynagrodzenia każde przedsiębiorstwo w łańcuchu zlecenia. Mechanizm taki zapobiegać będzie kupowaniu usług od nierzetelnych dostawców, którzy nie wypłacają swoim pracownikom i zleceniobiorcom należnych pensji. Każdy zamawiający – zarówno na rynku publicznym, jak i prywatnym – będzie musiał wnikliwe weryfikować podmioty, z którymi kontraktuje. Solidarna odpowiedzialność wszystkich podmiotów w łańcuchu zlecenia nie może być wyłączona tylko w drodze umowy cywilnoprawnej – wyjaśnia.

Czytaj też: Minimalna stawka godzinowa później, niż zapowiadano

Jego zdaniem nowe prawo musi zobowiązać uczestników rynku zamówień publicznych do ponownego skalkulowania budżetów w oparciu o 12-złotową minimalną stawkę godzinową i podjęcia renegocjacji kontraktów. Według tej propozycji wszyscy zamawiający muszą być odpowiedzialni i świadomi, że pracownicy wykonawcy wykonują usługę na jego rzecz – tym samym powinni stosować minimalną stawkę w każdym przetargu i to od momentu wejścia w życie nowych regulacji. W tym celu konieczne jest półroczne vacatio legis dla nowych kontraktów i roczne dla umów w toku.

Brak regulacji między zamawiającym a wykonawcą

– Stosowanie płacy minimalnej w odniesieniu do umów zleceń na poziomie 12 zł za godzinę sprawi, że wzmocniony zostanie negatywny efekt obowiązywania minimalnego wynagrodzenia dotyczącego umów o pracę w obecnej wysokości, co będzie się przejawiać w rozszerzeniu szarej strefy, wzroście bezrobocia oraz częstszym nadużywaniu umów o dzieło. W związku z tym rząd powinien po prostu promować szerokie stosowanie umów o pracę – w szczególności w zamówieniach publicznych – dodaje Arkadiusz Pączka.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.