1,5 mln osób pracuje na podstawie umów cywilnoprawnych

Coraz więcej Polaków wykonuje pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej. W której branży najczęściej?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

1,5 mln osób pracuje na podstawie umów cywilnoprawnych

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

18 maj 2016 9:55


Jak podaje „Gazeta Wyborcza”, liczba umów cywilnoprawnych rośnie. W 2010 r. było ich 0,5 miliona, dzisiaj jest ich trzy razy więcej – 1,5 mln.

Według danych PIP w ubiegłym roku na podstawie umów cywilnoprawnych pracę wykonywało 580 tys. osób, czyli ok. 13 proc. pracujących. W 2010 r. było ich mniej - 10,9 proc.

Najgorzej wygląda sytuacja w branży usług dla biznesu (BPO, call center) - aż połowa zawieranych umów to zlecenia i o dzieło. Z kolei w sektorze usług co trzeci pracownik ma umowę cywilnoprawną (w 2010 r. co piąty miał tego rodzaju umowę).

Niezbyt dobrze jest również w gastronomii i hotelarstwie. Ok. 30 proc. osób pracuje na śmieciówkach (w 2010 r. było ich 17 proc.). Natomiast w opiece zdrowotnej liczba umów-zleceń i o dzieło w ciągu pięciu lat podwoiła się - z 8 do 16 proc.

Zlecenie zamiast etatu

W 2014 r. co piąty skontrolowany przez PIP pracodawca podpisywał umowy cywilnoprawne z osobami, które według prawa powinny mieć etat. Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, chce to zmienić. Proponuje, by inspektorzy PIP mogli zamieniać umowy śmieciowe na etaty w drodze administracyjnej.

– Nie chcemy, by umowy zlecenia zastępowały umowy o pracę. Mówiąc w uproszczeniu – jeśli inspektor pracy dowiódłby, że umowa cywilnoprawna ma znamiona umowy o pracę, wówczas miałby możliwość wydania nakazu zamiany umów. Pracodawca mógłby się odwołać od decyzji. Musiałby jednak wykazać, że umowa cywilnoprawna w rzeczywistości nie jest umową o pracę. Dotychczas ciężar udowadniania swoich racji spoczywał na pracowniku. Na tym głównie polegałaby zmiana – mówi w rozmowie z portalem PulsHR Stanisław Szwed.

Czytaj więcej: PIP zamieni umowy cywilnoprawne na etaty? "To wywróciłoby rynek pracy do góry nogami"

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.