Związek Pracodawców Polskich: Polska pilnie potrzebuje imigrantów. Najlepiej Ukraińców

• Do 2050 roku populacja Polski skurczy się z obecnych ponad 38 mln do poniżej 34 mln ludzi.
• Polska powinna przyjąć 5 mln emigrantów ze względów demograficznych.
• Konieczne jest pilne zalegalizowanie pobytu wszystkich Ukraińców przebywających w naszym kraju.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Związek Pracodawców Polskich: Polska pilnie potrzebuje imigrantów. Najlepiej Ukraińców

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

28 sty 2016 13:44


- Jeśli chcemy utrzymać dotychczasowe tempo rozwoju, to przy obecnych trendach demograficznych potrzebujemy przyjąć 5 mln emigrantów do 2050 roku - poinformował Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP).

Według prognoz GUS, do 2050 roku populacja Polski skurczy się z obecnych ponad 38 mln do poniżej 34 mln ludzi. Co gorsza, 10,5 proc. z pozostałej wówczas ludności stanowić mają osoby będące w wieku 80 lat i powyżej, podano także.

Proponujemy legalizację na pobyt stały wszystkich Ukraińców, Wietnamczyków i Białorusinów w Polsce. Dotyczy to około 1 mln osób - podaje ZPP.

Polska - według związku - pilnie potrzebuje chętnych do pracy, łatwo asymilujących się imigrantów. Naturalnymi kandydatami są w tym zakresie Ukraińcy. Z danych rządowych wynika, że legalnie w Polsce pracuje 650 tys. Ukraińców, nielegalnie zaś może nawet 270 tys.

- Konieczne jest pilne zalegalizowanie pobytu wszystkich Ukraińców aktualnie przebywających w Polsce. Można to zrobić za pomocą ustawy obejmującej swoim zakresem również Białorusinów i Wietnamczyków, czyli inne nacje przyjeżdżające do naszego kraju za chlebem, do ciężkiej pracy. Jak można dosyć łatwo oszacować, taki ruch mógłby przynieść budżetowi państwa kilka miliardów złotych rocznie, przy praktycznie zerowych kosztach - apeluje związek.

Większość, bo 52 proc. Polaków odnosi się pozytywnie do przyznania stałego pobytu Ukraińcom przebywającym w Polsce (28 proc. jest temu przeciwna). Również na pytanie jakiej narodowości powinniśmy przyjmować imigrantów, na pierwszym miejscu znaleźli się Ukraińcy - wskazało ich aż 33 proc. badanych - wynika z badania Domu Badawczego Maison wykonanego na zlecenie ZPP w styczniu 2016 r.

- Ustawa powinna być przeprowadzona niezwłocznie, jako projekt poselski. Wzorem powinna być ustawa reaganowska z 1982 roku, legalizująca pobyt Polaków znajdujących się wówczas w USA - podsumował ZPP.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

w50 2016-01-29 11:07:04

A czy to wtedy jeszcze nadal będzie Polska ? Wydaje mi się że już niestety nie - mimo wszystko szkoda.

Polka 2016-01-29 09:46:15

A może pracodawcy podnieście pensje i dajcie pracę Polakom, a nie chcecie niewolników za grosze