www.portalsamorzadowy.pl

Wrocławski MOPS pomaga bezdomnym. Dzięki programowi sprzątają mieszkania i zarabiają

0 0
Wrocławski MOPS pomaga bezdomnym. Dzięki programowi sprzątają mieszkania i zarabiają
Fot. Sxc.hu

Grupa bezdomnych mężczyzn z wrocławskich schronisk sprząta zapuszczone mieszkania, których nikt nie chce uporządkować. Przy okazji zarabiają i wciągają do pomocy sąsiadów.

Program wrocławskiego MOPS-u jest prawdopodobnie pierwszą taką inicjatywą w Polsce. Ma pomóc mieszkańcom schroniska wyjść z bezdomności i stanąć na własnych nogach. Ale nie tylko.

– Zyskują na tym wszyscy. Gmina, bo rozwiązujemy problem zagraconych mieszkań, w których od lat lokatorzy gromadzą różne śmieci i nieczystości. To są często osoby z zaburzeniami, które nie wpuszczają do domu pracowników socjalnych – opowiada Jolanta Kot z Centrum Integracji Społecznej, które koordynuje program.

Czytaj też: Około 10 proc. bezdomnych w Londynie to Polacy

Zyskują bezdomni, bo mają zajęcie i zarabiają na własne utrzymanie. Wreszcie zyskują sami mieszkańcy zaniedbanych lokali i ich sąsiedzi z budynku, którzy nie mogą wytrzymać kłopotliwego sąsiedztwa - dodaje.

– Aby ułatwić zadanie, założyliśmy spółdzielnię socjalną, gdzie bezdomni mogą pracować, ale też uczą się dyscypliny, pracy w grupie i odświeżają swoje umiejętności. Poza tym dzięki tej pracy odbudowują się psychicznie – mówi Piotr Łoziński, szef spółdzielni i wieloletni pracownik Stowarzyszenia Pomocy im. Brata Alberta (schronisko dla bezdomnych mężczyzn na Tarnogaju).

Czytaj też: Z willi do rynsztoka. Jak miliarder stał się bezdomnym?

Program w praktyce ruszył pod koniec października i już przynosi efekty. Bezdomnym udało się wysprzątać i niejednokrotnie wyremontować 22 mieszkania, które przez lata wydawały się nie do ruszenia. Do ekipy sprzątającej chcą dołączać kolejni, gdy tylko rozeszła się informacja o możliwości takiej pracy. Tym bardziej że w kolejce do uporządkowania czekają kolejne lokale.

Cały artykuł czytaj tutaj.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.