www.portalsamorzadowy.pl

Wracasz do kraju? Samorządowcy mają plan…

0 0
Wracasz do kraju? Samorządowcy mają plan…

Czy warto wrócić do Polski? To dylemat przed, którym staje coraz więcej emigrantów. Z myślą o tych właśnie osobach kieleccy samorządowcy realizują projekt „Regions benefitting from returning migrants – Return" (Regionalne korzyści płynące z powrotu migrantów), który ma ułatwić emigrantom powrót do kraju.

Nie ulega wątpliwości, że do jednego z najistotniejszych problemów reemigrantów należy wysoka stopa bezrobocia. Nie bez znaczenia jest również to, że coraz więcej ludzi pracuje na tzw. „umowach śmieciowych”, czyli musi godzić się na niskie wynagrodzenie w połączeniu z redukcją świadczeń socjalnych, pomijając już nawet brak zdolności kredytowej.  

Potwierdzają to badania przeprowadzone metodą wspomaganego komputerowo wywiadu telefonicznego (CATI), w którym jedna trzecia reemigrantów jako najważniejszy problem po powrocie do kraju wskazała na brak lub słabe wsparcie w zakresie odnalezienia się na rynku pracy, brak ułatwień w potwierdzaniu kwalifikacji nabytych za granicą, szkoleń i doradztwa zawodowego.

Co dziesiąty z pytanych respondentów zwrócił także uwagę na brak lub słaby dostęp do rzetelnych informacji dotyczących na przykład formalności jakie trzeba załatwić po powrocie do kraju.

Z myślą o tych właśnie osobach kieleccy samorządowcy realizują projekt „Regions benefitting from returning migrants – Return" (Regionalne korzyści płynące z powrotu migrantów). Program ten realizowany jest także w siedmiu krajach Europy Centralnej. Głównym założeniem pilotażowego projektu jest odbudowanie i wzmocnienie u osób powracających do Polski z pracy za granicą  umiejętności uczestniczenia w życiu zawodowym i społecznym, z korzyścią dla regionu i reemigrantów.

Bo przecież trudno nie zauważyć konsekwencji odpływu ludności z województwa świętokrzyskiego. A brak wykształconych ludzi przekłada się na pogorszenie standardu usług publicznych, zmniejszenie dochodów w kasach lokalnych samorządów. Tak wiec „Re- Turn” działa dwukierunkowo,  ma dawać szansę zdobywania doświadczeń za granicą i jednocześnie zapewnić ekonomiczne bezpieczeństwo powracającym w rodzinne strony. A przynajmniej takie są jego założenia.  

- Realizowany przez nas projekt jest dowodem na to, że wychodzimy poza myślenie ukierunkowane na tworzenie dóbr materialnych. Zwracamy uwagę na człowieka. Ponieważ bez ludzi trudno będzie mówić o postępie, kreowaniu nowych wizji, nowego obrazu regionu– podkreśla Kazimierz Kotowski, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego, podczas dwudniowej międzynarodowej konferencji, która odbyła się w tym tygodniu w Kielcach.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.