Wracasz do kraju? Samorządowcy mają plan…

Czy warto wrócić do Polski? To dylemat przed, którym staje coraz więcej emigrantów. Z myślą o tych właśnie osobach kieleccy samorządowcy realizują projekt „Regions benefitting from returning migrants – Return" (Regionalne korzyści płynące z powrotu migrantów), który ma ułatwić emigrantom powrót do kraju.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wracasz do kraju? Samorządowcy mają plan…

PODZIEL SIĘ


Autor: Portalsamorzadowy.pl (AR)

www.portalsamorzadowy.pl

17 wrz 2013 16:01


Nie ulega wątpliwości, że do jednego z najistotniejszych problemów reemigrantów należy wysoka stopa bezrobocia. Nie bez znaczenia jest również to, że coraz więcej ludzi pracuje na tzw. „umowach śmieciowych”, czyli musi godzić się na niskie wynagrodzenie w połączeniu z redukcją świadczeń socjalnych, pomijając już nawet brak zdolności kredytowej.  

Potwierdzają to badania przeprowadzone metodą wspomaganego komputerowo wywiadu telefonicznego (CATI), w którym jedna trzecia reemigrantów jako najważniejszy problem po powrocie do kraju wskazała na brak lub słabe wsparcie w zakresie odnalezienia się na rynku pracy, brak ułatwień w potwierdzaniu kwalifikacji nabytych za granicą, szkoleń i doradztwa zawodowego.

Co dziesiąty z pytanych respondentów zwrócił także uwagę na brak lub słaby dostęp do rzetelnych informacji dotyczących na przykład formalności jakie trzeba załatwić po powrocie do kraju.

Z myślą o tych właśnie osobach kieleccy samorządowcy realizują projekt „Regions benefitting from returning migrants – Return" (Regionalne korzyści płynące z powrotu migrantów). Program ten realizowany jest także w siedmiu krajach Europy Centralnej. Głównym założeniem pilotażowego projektu jest odbudowanie i wzmocnienie u osób powracających do Polski z pracy za granicą  umiejętności uczestniczenia w życiu zawodowym i społecznym, z korzyścią dla regionu i reemigrantów.

Bo przecież trudno nie zauważyć konsekwencji odpływu ludności z województwa świętokrzyskiego. A brak wykształconych ludzi przekłada się na pogorszenie standardu usług publicznych, zmniejszenie dochodów w kasach lokalnych samorządów. Tak wiec „Re- Turn” działa dwukierunkowo,  ma dawać szansę zdobywania doświadczeń za granicą i jednocześnie zapewnić ekonomiczne bezpieczeństwo powracającym w rodzinne strony. A przynajmniej takie są jego założenia.  

- Realizowany przez nas projekt jest dowodem na to, że wychodzimy poza myślenie ukierunkowane na tworzenie dóbr materialnych. Zwracamy uwagę na człowieka. Ponieważ bez ludzi trudno będzie mówić o postępie, kreowaniu nowych wizji, nowego obrazu regionu– podkreśla Kazimierz Kotowski, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego, podczas dwudniowej międzynarodowej konferencji, która odbyła się w tym tygodniu w Kielcach.
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.