Włochy, zatrudnianie cudzoziemców: Uchodźcy będą wykonywać prace społeczne?

0 0
Włochy, zatrudnianie cudzoziemców: Uchodźcy będą wykonywać prace społeczne?
Migranci otrzymywaliby za pracę wynagrodzenie niższe od krajowych stawek (fot. pixelio.de)

• Przedstawiciel MSW Włoch zaproponował, by powierzyć przebywającym w tym kraju uchodźcom i osobom ubiegającym się o azyl wykonywanie płatnej pracy społecznie użytecznej.
• Pomysł ten spotkał się z poparciem polityków centrolewicy i protestami prawicy.

Propozycję dawania pracy migrantom, którzy są we Włoszech legalnie, przedstawił szef departamentu ds. wolności obywatelskich i imigracji Mario Morcone.

"Nie możemy dłużej pozwalać na to, aby te osoby były zawieszone w stanie oczekiwania na to, jaki będzie ich los i by w otępieniu spędzały dni, czekając na obiad i kolację" - powiedział Morcone w wywiadzie prasowym. Zauważył, że burmistrzowie niektórych miast już zainicjowali projekty takich drobnych prac w ramach wolontariatu. Zajęcia te polegają na przykład na sprzątaniu ulic.

Morcone wyjaśnił, że taka praca nie byłaby obowiązkiem. Jak dodał, "leży ona w interesie migrantów i zbiorowości".

Przedstawiciel MSW oświadczył następnie, że ci przybysze, którzy "wykażą dobrą wolę i zdolność do integracji" mogliby przy tej okazji zostać poddani innej procedurze migracyjnej, to znaczy otrzymać zgodę na pobyt we Włoszech z powodów humanitarnych, przyznawany obecnie dzieciom i chorym. Pracujący migranci dostaliby według tej propozycji taki status po roku pracy i nienagannego zachowania.

Czytaj też: Polacy nie chcą przyjmowania uchodźców

Morcone zaznaczył, że fot. pixelio.de. Jako sektory, w których mogliby pracować, wskazał rolnictwo, budownictwo, a także pomoc osobom starszym.

Pierwszy na ten pomysł zareagował przełożony szefa departamentu, czyli minister spraw wewnętrznych Angelino Alfano. Pozytywnie ocenił pomysł, dzięki któremu - jak wskazał - migranci mogliby zaangażować się na rzecz społeczności, która ich przyjęła. "Ale pierwszeństwo do pracy mają Włosi" - zastrzegł Alfano.

Ostro zareagowała prawicowa, niechętna migrantom Liga Północna, która rządzi w miastach i miejscowościach w Lombardii i Wenecji Euganejskiej. "To nie do przyjęcia" - oświadczył polityk tego ugrupowania Roberto Calderoli. Podkreślił, że nie można dawać pracy migrantom w kraju, gdzie bezrobocie wynosi ponad 11 procent, a wśród młodzieży sięga 35 procent.

"Priorytetem musi być praca dla bezrobotnych i młodych ludzi" - dodał. Za "szaleństwo" Calderoli też uznał pomysł "nagradzania" pracujących migrantów specjalnym statusem.

Lider Ligi Północnej Matteo Salvini ocenił zaś prowokacyjnie: "Ja bym zwolnił Morcone i wsadził go na łódź".

Także politycy innych prawicowych ugrupowań, w tym partii Forza Italia, uznali, że pomysł zatrudniania uchodźców jest niedopuszczalny i uderza w kilka milionów bezrobotnych Włochów.

Deputowany rządzącej we Włoszech centrolewicowej Partii Demokratycznej Edoardo Patriarca powiedział zaś, że powierzanie uchodźcom i kandydatom do azylu pracy społecznie użytecznej dałoby im "więcej godności". Przypomniał, że na status uchodźcy trzeba czekać 7-8 miesięcy.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.