Więźniowie pracują przy budowie linii tramwajowej w Olsztynie

0 0
Więźniowie pracują przy budowie linii tramwajowej w Olsztynie
Osadzeni są bardzo zadowoleni z pracy przy budowie linii tramwajowych. /Fot. Pixabay

Osadzeni w otwartych lub półotwartych zakładach więziennych budują linie tramwajowe w Olsztynie. Otrzymują wynagrodzenie, które pozwala im spłacać alimenty lub komorne.

Trasy tramwajowe w Olsztynie budowane są od podstaw, ten środek komunikacji miejskiej wraca do stolicy Warmii i Mazur po 50 latach dzięki unijnym dotacjom.

Budowa linii zwłaszcza w śródmieściu wiąże się z dużym trudnościami dla wykonawców, bowiem musiała być poprzedzona przebudową instalacji podziemnych. W dużej mierze stara infrastruktura podziemna w centrum miasta nie była ujęta na mapach, jakimi dysponowało miasto i wykonawcy. I to właśnie na tym odcinku w śródmieściu zatrudnieni zostali skazani.

Jak powiedział Janusz Felczak, dyrektor kontraktu firmy Agnes początkowo zatrudnionych było 30 skazanych, potem 10.

- Pracowali oni na tych odcinkach, gdzie wykonywane były prace ziemne, część z nich była po przeszkoleniu, pracowali przy robotach sieciowych, instalacyjnych. Areszt śledczy pomagał nam w doborze pracowników, tak by wykonywali prace zgodnie z swoim umiejętnościami - podkreślił Felczak.

Wynagrodzenie dla więźniów

Rzecznik Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Olsztynie Major Jarosław Witek powiedział, że przy budowie linii tramwajowej pracują osoby, które są pierwszy raz karane i odbywają wyroki w zakładach typu półotwartego i otwartego. Są to głównie skazani za drobne przestępstwa, niejednokrotnie posiadający zobowiązania alimentacyjne, bądź komornicze.

- Skazani pracują odpłatnie i wynagrodzenie, jakie otrzymują pozwala chociaż w jakimś stopniu te zobowiązania regulować - wyjaśnił Jarosław Witek. Otrzymują oni za pracę minimalne wynagrodzenie krajowe.

Jak dodał, z relacji osadzonych wynika, że są bardzo zadowoleni z pracy przy budowie linii tramwajowych.

- Zdarzają się prośby skazanych z innych grup o przeniesienie do pracy u tego kontrahenta, nie jest to jednak możliwe ze względu na konieczność zaspokojenia potrzeb innych firm mających umowy oraz brak większych potrzeb ze strony firmy Agnes - dodał Witek.

Zdyscyplinowani pracownicy

Dyrektor Felczak podkreślił, że to właśnie osadzeni, którzy pracowali i pracują przy budowie linii tramwajowej byli najbardziej zorganizowaną i rzetelnie wykonującą swoje obowiązki grupą pracowników.

- Zdają sobie sprawę, że rekomendacje, jakie uzyskają od pracodawców wpływają na ich starania o skrócenie wyroków czy spłatę zobowiązań alimentacyjnych, a niektórzy zgłaszają chęć pracy na budowach po zakończeniu odbywania kary - dodał

Budowa linii tramwajowych w Olsztynie ma się zakończyć jesienią. W połowie grudnia mieszkańcy - według zapewnień władz Olsztyna - będą korzystać z nowego środka komunikacji zbiorowej.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.