Wielka Brytania, świadczenia socjalne: Zasiłki przyciągają migrantów

0 0
Wielka Brytania, świadczenia socjalne: Zasiłki przyciągają migrantów
- Unikalny system świadczeń socjalnych przyciąga ludzi z innych państw - mówi Paweł Świdlicki (fot.pixabay.com)

• Wielka Brytania ma unikalny system świadczeń socjalnych.
• Migranci mają dostęp do dwojakiego rodzaju świadczeń.
• Zasiłki pomagają utrzymać się w pracy za minimalną stawkę.

"Wielka Brytania ma unikalny system świadczeń socjalnych, który przyciąga ludzi z innych państw. Bez tych zasiłków tym ludziom byłoby o wiele trudniej się utrzymać za minimalne wynagrodzenie" - mówi analityk brytyjskiego think-tanku Open Europe Paweł Świdlicki.

5 lutego z wizytą w Warszawie przebywał będzie brytyjski premier David Cameron. Spotka się m.in. z szefową polskiego rządu Beatą Szydło oraz prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

"Wielka Brytania ma całkiem unikalny system świadczeń socjalnych, które działają jak dodatkowy czynnik, który przyciąga ludzi z innych państw do Wielkiej Brytanii i umożliwia im pracę za minimalną stawkę. Bez tych zasiłków tym ludziom byłoby o wiele trudniej się utrzymać" - mówi ekspert.

O ile - jak dodał - utrzymanie swobodnego przepływu pracowników w UE jest pożądane, to chodzi o to, by nowi pracownicy, którzy przyjeżdżają do Wielkiej Brytanii z innych państw Unii, "najpierw dołożyli coś do brytyjskiego systemu świadczeń, zanim zaczną pobierać zasiłki". Świdlicki tłumaczy, że chodzi o sprawiedliwość systemu.

Czytaj też: Wielka Brytania, zasiłek: Osiągnięto dobry postęp, ale porozumienia z UE nie ma

Projekt porozumienia między UE a Londynem ws. renegocjacji członkostwa W. Brytanii w Unii zakłada m.in., że kraje UE mogłyby w wyjątkowej sytuacji ograniczyć maksymalnie na cztery lata świadczenia socjalne dla nowych migrantów z innych państw Unii.

Świdlicki ocenił, że jest to "kreatywny kompromis". "Rząd polski otwarcie liczy na to, że Wielka Brytania pozostanie w UE, więc także z tego powodu byłoby dziwne, gdyby rząd polski storpedował tę umowę" - mówi. Ekspert zwrócił uwagę, że takie kraje jak Polska mogą w krajowej debacie podnosić, fakt, że ten "hamulec bezpieczeństwa" byłby rozwiązaniem tymczasowym.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.