Wielka Brytania nadal walczy z imigrantami. Chce przekonać Brukselę do zmian

Aby Wielka Brytania mogła wprowadził proponowane przez premiera ograniczenia, które zmniejszyłyby liczbę imigrantów, Unia Europejska musiałaby zmodyfikować zasadę swobodnego przepływu osób. Wydaje się jednak, że Brytyjczykom pozostaje tylko druga opcja - wystąpienie z UE.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wielka Brytania nadal walczy z imigrantami. Chce przekonać Brukselę do zmian

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

28 paź 2014 9:53


- To, czego potrzebujemy w Wielkiej Brytanii, to renegocjacja naszych stosunków w Unią Europejską. Do tego dążę, to obiecałem, a w centrum renegocjacji muszą być obawy ludzi związane z imigracją. Mam pełną świadomość, kto tu jest szefem, przed kim odpowiadam - to brytyjski naród - cytuje premiera Davida Camerona „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też: Koniec pracy dla Polaków? Do tego dąży Wielka Brytania

Pomysłem Camerona na ograniczenie imigracji jest zmniejszenie liczby wydawanych numerów ubezpieczenia (National Insurance) do 100 tys. rocznie. Dodatkowo byłyby one czasowe oraz trudno dostępne dla o niskich kwalifikacjach. Niektórzy jednak obawiają się, że spowodowałoby to jedynie zwiększenie szarej strefy - informuje "DGP".

Innym pomysłem jest wprowadzenie systemu punktowego, który obowiązuje w Australii. Wówczas o przyznaniu prawa do osiedlenia się decydowałoby wykształcenie i pożyteczność na rynku pracy.

Czytaj też: Brytyjscy politycy licytują się na sposoby powstrzymania imigracji

To, co stoi na przeszkodzie to zasada swobodnego przepływu osób obowiązująca w Unii Europejskiej. Niestety zmiany w tej kwestii nie są możliwe. - Jeśli chodzi o swobodę przepływu osób, to Unia jest na niej oparta od samego początku i nie zmienię jej, bo jeśli zniszczymy swobodę przepływu osób, później upadną także pozostałe wolności. Nie jestem gotowy do żadnego nieodpowiedzialnego kompromisu - "DGP" przytacza słowa, które wypowiedział Jean-Claude Juncker, przewodniczący Komisji Europejskiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.