Wielka Brytania dla Polaków już nie jest tak atrakcyjna

0 0
Wielka Brytania dla Polaków już nie jest tak atrakcyjna
Możliwe, że do do pozostania Polaków w kraju skłoni polityka prorodzinna państwa i wzrost gospodarczy.(fot. pixabay)

Odnotowano jeden z najniższych wyników w dziejach naszej emigracji na Wyspy. Okazuje się, że różnica w liczbie rodaków którzy wyjechali i wrócili z Wielkiej Brytanii do Polski w 2014 roku wynosiła już tylko 14 tysięcy.

- Ta tendencja utrzymuje się od kilku lat, mówi dr Maciej Duszczyk z Instytutu Polityki Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego. I jak dodaje, na pewno w 2016 r. nie będziemy mieli jeszcze do czynienia z całkowitą zmianą tendencji, oznaczającą większą liczbę powrotów od wyjazdów, ale już w 2017 r., czy 2018 r. taka sytuacja może mieć miejsce. - O ile ta tendencja jednak się utrzyma - podkreśla ekspert.

Ponad jedna trzecia Polaków studiujących w W. Brytanii deklaruje powrót do Polski. Polacy wracają do kraju głównie przez więzi rodzinne i kwestie językowe.

- Dotyczy to też młodych Polaków, którzy studiują na Wyspach - mówi Aleksandra Sroka z Boston Consulting Group.

I przytacza wyniki ankiety, gdzie na pytanie, w jakim kraju po ukończeniu szkoły chciałbyś pracować, jedna czwarta odpowiedziała, że w W. Brytanii, a 36 procent wybrało Polskę.

- Na ich decyzje wpływają też koszty życia w dużych brytyjskich miastach - dodaje Adam Rzyśko, absolwent elektroniki Imperial College London.

Jak wyjaśnia, mimo, że miał naprawdę dobrą pracę w Londynie, jak na świeżo upieczonego absolwenta tej uczelni, to jakość życia nie była na dobrym poziomie.

- Wciąż mieszkałem w biednym miejscu z kolegami ze studiów, wyjście do restauracji czy kina wymagało przeliczenia, ile to będzie kosztować, i czy nie będzie to za duży wydatek dla mojego budżetu - mówi.

Poza tym można przypuszczać, że do pozostania Polaków w kraju skłoni polityka prorodzinna państwa i wzrost gospodarczy oraz planowane cięcia zasiłków na dzieci w Wielkiej Brytanii.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.