Węgrzy wywiesili swoje bilboardy w odpowiedzią na antyimigracyjną kampanię rządu

0 0
Węgrzy wywiesili swoje bilboardy w odpowiedzią na antyimigracyjną kampanię rządu
(fot.flickr.com/overdrive_cz)

W reakcji na rządową kampanię przestrzegająca imigrantów przed zabieraniem Węgrom miejsc pracy na Węgrzech pojawiły się satyryczne bilboardy.

"Przepraszamy za naszego premiera", "Przyjeżdzajcie na Węgry, my mamy posady w Londynie" - takie napisy widnieją na billboardach.

Gergely Kovacs, który jest przewodniczącym humorystycznej Partii Pies z Dwoma Ogonami, powiedział, że jego ugrupowanie oraz grupa dziennikarzy śledczych Atlatszo.hu zebrały w internecie ponad 33,3 mln forintów, czyli ok. 115 tys. dolarów.

Akcja, do której przyłączyło się 7 tys. osób, jest odpowiedzią na "rządową kampanię nienawiści" - tłumaczył Kovacs, stojąc przy billboardzie z napisem: "Przeżyłem węgierską kampanię antyimigracyjną!".

Premier chce pozbyć się imigrantów z kraju

Skrytykował rząd, który "wydaje nasze pieniądze na kampanię, w ramach której mówi się nam, kogo mamy nienawidzić i dlaczego".

W obliczu bezprecedensowej liczby imigrantów i uchodźców oraz utraty poparcia swego ugrupowania na rzecz radykalnie prawicowej partii Jobbik premier Viktor Orban próbuje usunąć z kraju imigrantów zarobkowych - pisze AP.

W ramach rządowej kampanii ostatnio w całym kraju rozmieszczono billboardy z hasłami skierowanymi do imigrantów. Głoszą one np.: "Jeśli przyjeżdżasz na Węgry, nie możesz zabierać pracy Węgrom" albo "Jeśli przyjeżdżasz na Węgry, musisz przestrzegać naszych praw". Napisy są jednak w języku węgierskim, co według obserwatorów dowodzi tego, że hasła skierowanie są do wyborców, a nie imigrantów.

Władze: Imigranci to terroryści

Władze rozesłały też obywatelom kwestionariusz i list, w których zasugerowano związki imigrantów z terroryzmem oraz skrytykowano politykę migracyjną UE.

Rzecznik rządu Zoltan Kovacs skrytykował satyryczną kampanię i nazwał tę akcję "nieodpowiedzialną". Jego zdaniem wspiera ona nielegalną migrację.

Gergely Kovacs z Partii Pies z Dwoma Ogonami, która obiecała wyborcom m.in. życie wieczne i darmowe piwo, poinformował, że w lipcu w kraju rozmieszczono 900 billboardów.

Jeden pojawił się nawet w Austrii. Na billboardzie podziękowano Austrii za przyjęcie Węgrów, którzy w 1956 r. uciekali przed komunizmem.

W ubiegłym tygodniu rząd w Budapeszcie ogłosił, że wkrótce rozpocznie budowę wysokiego na cztery metry ogrodzenia na granicy z Serbią, mającego na celu powstrzymanie napływu nielegalnych imigrantów.

W tym roku na Węgry nielegalnie przedostało się ok. 73 tys. migrantów i uchodźców; w większości trafili tam przez terytorium Serbii. Ok. 80 proc. osób przybyło z rejonów dotkniętych konfliktem, takich jak Afganistan, Syria i Irak. Po złożeniu wniosku o azyl na Węgrzech, większość z nich wyjeżdża do Niemiec i innych krajów Europy Zachodniej, zanim ich prośby zostaną rozpatrzone - zauważa agencja AP.(

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.