Waszczykowski: Szef brytyjskiego MSZ chce, by Polacy zostali na Wyspach

• Nowy szef brytyjskiej dyplomacji Boris Johnson zapewnił, że prawa obywateli UE mieszkających w Wielkiej Brytanii będą respektowane.
• W rozmowie z ministrem spraw zagranicznych Witoldem Waszczykowskim podkreślił również, że chce, by Polacy pozostali na Wyspach.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Waszczykowski: Szef brytyjskiego MSZ chce, by Polacy zostali na Wyspach

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

19 lip 2016 8:14


W poniedziałek (18 lipca) Johnson, który był jedną z głównych postaci opowiadających się za Brexitem bierze udział w Brukseli w spotkaniu unijnych ministrów spraw zagranicznych.

Jak podkreślał wchodząc na obrady, rząd w Londynie musi wykonać wolę obywateli wyrażoną w czerwcowym referendum i Wielka Brytania musi opuścić UE, ale nie oznacza to, że ona "opuszcza Europę". "Nie mogę się doczekać, żeby spotkać moich kolegów z innych krajów" - mówił.

Szef polskiej dyplomacji relacjonował, że Johnson zadzwonił do niego w piątek (15 lipca). - Omawialiśmy przez kilka minut sytuację między Wielka Brytanią a UE. Boris Johnson podkreślił, że Wielka Brytania, nawet jeśli wyjdzie z UE, to w dalszym ciągu jest krajem europejskim i pozostanie w Europie. Pozostanie związania wieloma silnymi więzami z UE, szczególnie w dziedzinie bezpieczeństwa międzynarodowego - mówił dziennikarzom Waszczykowski.

Jak podkreślił, jego rozmówca zapewnił go, że prawa Europejczyków mieszkających na terenie Zjednoczonego Królestwa będą przestrzegane. - Co więcej zapewniał, że będzie zabiegał, żeby Polacy nie wrócili do Polski, co oczywiście jest punktem spornym, bo my byśmy chcieli, żeby jak najwięcej Polaków z Wielkiej Brytanii do Polski wróciło - mówił minister.

Johnson wsławił się kontrowersyjnymi wypowiedziami podczas kampanii przedreferendalnej na Wyspach. Porównywał m.in. projekt UE do zamierzeń Adolfa Hitlera twierdząc, że niemiecki dyktator chciał również superpaństwa, do czego - w ocenie Johnsona - zmierza UE.

W ubiegłym tygodniu szef MSZ Francji Jean-Marc Ayrault oskarżył Johnsona o to, że "dużo kłamał" w czasie kampanii na rzecz Brexitu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.