Wakacyjna praca za granicą: gdzie i ile można zarobić?

Europejski rynek pracy tworzy tysiące sezonowych ofert pracy w okresie wakacyjnym. 20 proc. polskich pracowników dopuszcza możliwość emigracji zarobkowej, a Niemcy, Holandia, Francja i Wielka Brytania kuszą wysokimi wynagrodzeniami.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wakacyjna praca za granicą: gdzie i ile można zarobić?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

23 cze 2015 10:49


Wakacje, to dla jednych czas odpoczynku i wyjazdów na długo wyczekiwany urlop, dla pozostałych – okres wytężonej pracy. Rynek pracy notuje w tym okresie znaczący wzrost ofert zatrudnienia, nie tylko w Polsce, ale też za granicą.

Z ostatniego raportu Work Service dot. migracji zarobkowych Polaków wynika, że wśród najpopularniejszych kierunków wyjazdów do pracy za granicą są Wielka Brytania (27 proc.), Niemcy (26 proc.) i Holandia (9 proc.). Preferencje Polaków pokrywają się z popytem zagranicznych rynków pracy na dodatkowych pracowników w okresie letnim.

Czytaj też: Pracownik sezonowy pilnie poszukiwany. Gdzie najwięcej ofert?

- Rynek pracy tymczasowej w okresie wakacyjnym kwitnie w całej Europie. Nasi pracownicy chętnie korzystają z możliwości dodatkowego zarobku poza granicami kraju, szczególnie, że wysokość otrzymywanego u naszych zachodnich sąsiadów wynagrodzenia jest średnio 3-krotnie wyższa niż płace oferowane na tych samych stanowiskach w kraju. Z naszych badań wynika, że co piąty aktywny zawodowo Polak dopuszcza możliwość emigracji zarobkowej, a główną jego motywacją do wyjazdu pozostają właśnie wyższe płace – podkreśla Tomasz Hanczarek, prezes Work Service.

- Praca tymczasowa w okresie wakacyjnym jest ciekawą ofertą, bo daje szansę odnalezienia czasem pierwszego zagranicznego zatrudnienia, podczas którego można poznać specyfikę pracy na nowych rynkach, a przy tym skorzystać z bieżącego wsparcia polskiej agencji na miejscu – dodaje Tomasz Hanczarek.

Oferty pracy za granicą

Jak wynika z analizy Work Service najwięcej tymczasowych ofert pracy można obecnie znaleźć na rynku niemieckim. Poszukiwani są zarówno pracownicy na dłuższy okres (3- miesiące i dłużej), np. do prac w halach produkcyjnych, magazynach czy na budowie, jak i osoby do prac krótkoterminowych (kilka tygodni) w rolnictwie czy ogrodnictwie.

Czytaj też: Praca w wakacje: Gdzie i ile można zarobić?

Niemcy szukają również kierowców samochodów ciężarowych (kat. C/E), posiadających odpowiednie uprawnienia. Kolejnym rynkiem, który wchłania tysiące pracowników tymczasowych w okresie wakacyjnym, także spośród Polaków, jest Holandia. Najwięcej ofert dotyczy pracy w rolnictwie i sadownictwie, polegającej przede wszystkich na zbiorach warzyw, owoców i kwiatów. Dodatkowo holenderscy pracodawcy poszukują na czas wakacji pracowników do restauracji i pubów, głównie jako pomoc do kuchni.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Magda Kajzer 2015-06-30 11:02:07

Najlepiej jechać na saksy, tam można najwięcej zarobić, jeśli chodzi o prace sezonowe. Można liczyć na dobre warunki - bo i zakwaterowanie, i wyżywienie ma się zapewnione. Więcej o tym pisałam na moim blogu ubezpieczeniepracyzagranica.pl/praca-na-saksach/, zapraszam do lektury.