W Polsce przybywa pracowników tymczasowych

Polska w ubiegłym roku była jednym z najdynamiczniej rozwijających się rynków pracy tymczasowej w Europie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

W Polsce przybywa pracowników tymczasowych

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

20 mar 2015 12:45


Podczas gdy większość naszych zachodnich sąsiadów nadal próbowała odnaleźć się w niepewnym otoczeniu gospodarczym, w Polsce wzrost liczby pracowników tymczasowych w 2014 roku wyniósł aż 25 proc. - wynika z raportu Polskiego Forum HR.

Agencje zrzeszone w Polskim Forum HR zatrudniały ogółem 254 tys. pracowników tymczasowych, co stanowi 36 proc. reprezentacji rynku (szacujemy, że w Polsce liczba ta w 2014 roku sięgnęła około 707 tys. pracowników).

Czytaj też: Coraz więcej Ukraińców pracuje w Polsce. Nie jesteśmy na to gotowi

Pracownicy tymczasowi zatrudnieni w ramach agencji Polskiego Forum HR wypracowali łącznie 57 tys. pełnych etatów (wskaźnik FTE, wzrost o 13 proc.). Faktem godnym podkreślenia i naśladowania w sektorze pracy tymczasowej jest znaczna przewaga wykorzystania umów na czas określony (91 proc.) przy zatrudnianiu pracowników tymczasowych przez agencje PFHR (wynik dla Polski w 2013 r.: 46 proc.).

Nie zmienia się struktura demograficzna pracowników tymczasowych: osoby młode do 26 roku życia stanowią 40 proc. wszystkich pracowników tymczasowych. Kobiety stanowią 47 proc. wszystkich pracowników, średnia europejska to 43 proc., a zatem Polska wypada na tym tle dość pozytywnie. Nadal wysoki odsetek (84 proc.) osób znajduje zatrudnienie na stanowiskach produkcyjnych.

Pracodawcy przekonali się, że bezrobocie oscylujące na poziomie 11 - 12 proc. nie jest już dłużej wentylem bezpieczeństwa gwarantującym płynne i natychmiastowe zastępstwo na wakujących stanowiskach. Rynek kandydata coraz odważniej migruje z IT na inne branże.

Ponadto, nadal brakuje wykwalifikowanych pracowników fizycznych, inżynierów, techników, informatyków i programistów, którzy jako jedni z nielicznych mogą dyktować swoje warunki zatrudnienia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.