W Polsce przybywa pracowników tymczasowych

0 0
W Polsce przybywa pracowników tymczasowych
Fot. pixabay

Polska w ubiegłym roku była jednym z najdynamiczniej rozwijających się rynków pracy tymczasowej w Europie.

Podczas gdy większość naszych zachodnich sąsiadów nadal próbowała odnaleźć się w niepewnym otoczeniu gospodarczym, w Polsce wzrost liczby pracowników tymczasowych w 2014 roku wyniósł aż 25 proc. - wynika z raportu Polskiego Forum HR.

Agencje zrzeszone w Polskim Forum HR zatrudniały ogółem 254 tys. pracowników tymczasowych, co stanowi 36 proc. reprezentacji rynku (szacujemy, że w Polsce liczba ta w 2014 roku sięgnęła około 707 tys. pracowników).

Czytaj też: Coraz więcej Ukraińców pracuje w Polsce. Nie jesteśmy na to gotowi

Pracownicy tymczasowi zatrudnieni w ramach agencji Polskiego Forum HR wypracowali łącznie 57 tys. pełnych etatów (wskaźnik FTE, wzrost o 13 proc.). Faktem godnym podkreślenia i naśladowania w sektorze pracy tymczasowej jest znaczna przewaga wykorzystania umów na czas określony (91 proc.) przy zatrudnianiu pracowników tymczasowych przez agencje PFHR (wynik dla Polski w 2013 r.: 46 proc.).

Nie zmienia się struktura demograficzna pracowników tymczasowych: osoby młode do 26 roku życia stanowią 40 proc. wszystkich pracowników tymczasowych. Kobiety stanowią 47 proc. wszystkich pracowników, średnia europejska to 43 proc., a zatem Polska wypada na tym tle dość pozytywnie. Nadal wysoki odsetek (84 proc.) osób znajduje zatrudnienie na stanowiskach produkcyjnych.

Pracodawcy przekonali się, że bezrobocie oscylujące na poziomie 11 - 12 proc. nie jest już dłużej wentylem bezpieczeństwa gwarantującym płynne i natychmiastowe zastępstwo na wakujących stanowiskach. Rynek kandydata coraz odważniej migruje z IT na inne branże.

Ponadto, nadal brakuje wykwalifikowanych pracowników fizycznych, inżynierów, techników, informatyków i programistów, którzy jako jedni z nielicznych mogą dyktować swoje warunki zatrudnienia.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

POLECAMY W SERWISACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.