W Białorusi aresztowani mogą być kierowani do prac społecznych

Od czwartku 17 września ukarani aresztem Białorusini mogą być angażowani do prac pożytecznych społecznie. Według niezależnego prawnika ustawa jest niezgodna z konstytucją.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

W Białorusi aresztowani mogą być kierowani do prac społecznych

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JP

18 wrz 2015 8:12


Zgodnie z dokumentem przyjętym 15 września, który 17 września został opublikowany na Państwowym Portalu Prawnym, aresztanci będą mogli być zatrudniani do prac pożytecznych społecznie na podstawie wniosków instytucji państwowych lub komunalnych, do których należą obiekty zaliczane do społecznie użytecznych. Listy tych obiektów zatwierdzają lokalne organy władzy wykonawczej.

Czas wykonywania takich prac przez aresztanta nie powinien przekroczyć 8 godzin dziennie i 40 tygodniowo. Przy tym codziennie przysługiwać mu będzie przerwa na odpoczynek trwająca co najmniej 20 minut i nie dłużej niż godzinę.

Konstytucja i kodeks postępowania

- Taka twórczość ustawodawcza jest sprzeczna nie tylko z konstytucją, ale i kodeksem postępowania administracyjnego Republiki Białoruś - ocenił szef centrum Pomoc Prawna dla Ludności, niezależny prawnik Aleh Wouczak

Jak podkreślił, aresztowanych wolno zatrudniać tylko za ich zgodą i w takim wypadku należy podpisać z nimi umowę o pracę.

- Sądząc po tym dokumencie, będą oni kierowani do pracy przymusowej bez wynagrodzenia - oznajmił.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Wala 2015-09-27 08:12:10

Wyjatkowo mądra decyzja, nie będą wałkonić się i żreć za podatki uczciwych rodaków.Widocznie konstytucja jest ułomna.