Umowa handlowa między UE a USA szansą na zniesienie wiz dla Polaków

Dzięki negocjowanemu obecnie porozumieniu handlowemu między UE a Stanami Zjednoczonymi Polacy mają szansę, by jeździć do USA bez wiz - uważa wiceminister gospodarki Andrzej Dycha. Jego zdaniem częścią umowy ma być porozumienie dotyczące swobodnego przepływu osób.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Umowa handlowa między UE a USA szansą na zniesienie wiz dla Polaków

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

20 mar 2014 8:21


Zdaniem wiceministra w wyniku negocjowanego od dziewięciu miesięcy Transatlantyckiego Partnerstwa Handlowego i Inwestycji (TTIP), miałby zostać zniesiony system wizowy dla wszystkich państw UE, co oznaczałoby, że Polska również dołączy do tych krajów, które korzystają z ruchu bezwizowego ze Stanami Zjednoczonymi.

"To prawie zdecydowane, jesteśmy po konsultacjach w tej sprawie z naszymi amerykańskimi partnerami - dzięki temu porozumieniu Polacy nie będą potrzebowali wiz, aby wyjeżdżać do Stanów Zjednoczonych" - powiedział PAP Dycha.

Jak zaznaczył, częścią umowy o wolnym handlu między UE i USA ma być porozumienie (niekoniecznie formalnie zawarte w TTIP) dotyczące swobodnego przepływu osób między dwoma sygnatariuszami. "Bariery wizowe również tworzą bariery w handlu" - zwrócił uwagę Dycha.

Takie informacje miał przekazać 28 lutego na unijnej nieformalnej radzie ds. handlu komisarz Karel De Gucht. Tydzień wcześniej był on w Waszyngtonie na rozmowach politycznych ws. porozumienia handlowego między UE a Stanami Zjednoczonymi. Jego służby prasowe nie chciały komentować tej sprawy.

Ambasada USA w informacji przekazanej PAP podkreśliła, że prawo imigracyjne, w tym przepisy wizowe, jest formułowane niezależnie od negocjacji handlowych. "Prezydent Obama popiera aspiracje Polski ws. przystąpienia do programu bezwizowego. (...) Administracja jest zobowiązana do rozszerzenia programu ruchu bezwizowego, a my pracujemy nad tym blisko z Kongresem" - napisał PAP Sam Goffman z amerykańskiej ambasady w Warszawie.

Polska jest jednym z czterech krajów UE, oprócz Bułgarii, Rumunii i Cypru, znajdujących się wciąż poza Visa Waiver Program. Wejście do programu VWP daje prawo przyjazdu do USA bez wizy na okres do 90 dni.

Szansa na zniesienie obowiązku wizowego dla Polaków pojawiła się w czerwcu, gdy Senat USA przyjął ustawę o reformie prawa imigracyjnego. Znalazł się w niej przychylny dla Polski zapis o podniesieniu z obecnych 3 proc. do 10 proc. limitu odmów przyznania wizy, którego nie może przekraczać kraj ubiegający się o włączenie do programu ruchu bezwizowego.
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.