Ukraińcy w Polsce, praca: Firmy chcą zatrudniać pracowników z Ukrainy. W jakich branżach?

• 40 proc. polskich firm planuje zatrudnienie pracowników z Ukrainy.
• 15 proc. firm już to zrobiło.
• Są to głównie niewykwalifikowani robotnicy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ukraińcy w Polsce, praca: Firmy chcą zatrudniać pracowników z Ukrainy. W jakich branżach?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

13 cze 2016 12:06


40 proc. firm rozważa zatrudnienie Ukraińców, a 52 proc. odrzuca taki pomysł. Już teraz przeszło co siódma działająca w Polsce firma - 15 proc. badanych - ma ich w swoich zasobach - wynika z cokwartalnego badania „Plany pracodawców”.

45 proc. zatrudnionych obywateli Ukrainy to robotnicy niewykwalifikowani, 27 proc. wykwalifikowani, 26 proc. specjaliści, 11 proc. pracownicy biurowi i administracyjni, a 4 proc. - menedżerowie średniego szczebla.

Wyniki badania pokazują, że firmy borykają się z poważnymi trudnościami w obsadzie wolnych stanowisk pracy - poinformowała podczas poniedziałkowej konferencji dyrektor Instytutu Badawczego Randstad Katarzyna Gurszyńska.

38 proc. badanych firm w możliwości zatrudnienia obywatelki Ukrainy widzi w tym na zapełnienie braków kadrowych, 27 proc. - możliwość pozyskania ludzi z odpowiednimi kompetencjami, a 6 proc. motywuje to ich niższymi wymaganiami.

Czytaj też: Mimo trwającej wojny Ukraińcy jadą po pracę do Rosji

Zamiar zatrudnienia nowych ludzi planuje 35 proc. ankietowanych firm - o 1 pkt proc. mniej niż w poprzednim kwartale. Najczęściej o zwiększaniu zatrudnienia myślą przedsiębiorcy ze wschodniej i centralnej części kraju, a w podziale na branże - firmy przemysłowe, budownictwa, handlu i napraw.

24 proc. badanych firm zakłada, że w ciągu najbliższego półrocza zaproponuje podwyżki wynagrodzeń swoim pracownikom - to o 6 pkt. proc mniej niż przed kwartałem. 1 proc. badanych zapowiedziało, że rozważa cięcia pensji - podała Gurszyńska.

Telefoniczne badanie wspierane komputerowo przeprowadził dla Randstad TNS Polska od 5 kwietnia do 6 maja na próbie 1000 firm zatrudniających ponad 10 osób. W badaniu "Plany Pracodawców" uczestniczą pracodawcy - osoby odpowiedzialne za politykę kadrową w firmie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

won 2016-06-14 15:42:55

ukraincy wracc do siebie na ukraine. a od polski niech sie trzymaja z daleka. nie beda nam obnizac pensji i zabierac pracy. jednym slowem "won"