UE oferuje Wielkiej brytanii kompromis ws. świadczeń dla migrantów

Unia Europejska oferuje Wielkiej Brytanii mechanizm "hamulca bezpieczeństwa", który może ograniczyć świadczenia socjalne dla imigrantów z innych krajów UE.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

UE oferuje Wielkiej brytanii kompromis ws. świadczeń dla migrantów

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

28 sty 2016 19:13


Agencja Reuters powołuje się na źródła zbliżone do negocjacji.

Propozycja "hamulca bezpieczeństwa" polega na tym, że każdy kraj członkowski UE miałby prawo do przekonania swych unijnych partnerów, że z powodu zbytniego obciążenia systemu świadczeń społecznych zawiesza się świadczenia dla pracowników z innych krajów UE na okres maksymalnie czterech lat.

Taki postulat wstrzymania na cztery lata prawa do zasiłków związanych z zatrudnieniem albo mieszkaniami socjalnymi - ale tylko w odniesieniu do Wielkiej Brytanii - zgłosił brytyjski premier David Cameron. Instytucje UE i wiele krajów członkowskich, w tym Polska, uważają ten pomysł za naruszenie unijnych zasad swobody przepływu pracowników i równego traktowania.

Dojdzie do kompromisu?

Reuters podaje, powołując się na swoje źródła, że propozycja kompromisu zostanie w piątek (29 stycznia) omówiona w Brukseli przez Camerona i przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera. Komisja Europejska, która jako jedyna ma w UE prawo inicjatywy prawodawczej, musiałaby zainicjować proces zmiany obecnie obowiązujących przepisów.

Jeśli w wyniku rozmowy Junckera i Camerona dojdzie do porozumienia, wtedy cały zestaw postulowanych przez szefa brytyjskiego rządu reform będzie mógł być uzgodniony w niedzielę (31 stycznia) podczas spotkania z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem w Londynie.

Oczekuje się, że Tusk przekaże propozycje reform na piśmie pozostałym 27 krajom na początku przyszłego tygodnia, a wszystkie sporne jeszcze kwestie zostaną rozstrzygnięte na szczycie szefów państw i rządów UE 18-19 lutego.

Referendum w Wielkiej Brytanii

Cameronowi zależy na przyjęciu jego postulatów, by w referendum na temat przyszłości Wielkiej Brytanii w UE, do którego może dojść najwcześniej w czerwcu, przekonywać Brytyjczyków do pozostania w UE.

W pozostałych dziedzinach, w których Brytyjczycy chcą reformować UE, szanse na porozumienie są dużo większe. Postulaty te dotyczą wypracowania zasad współpracy między strefą euro a państwami spoza niej, by zapewnić, że kraje bez wspólnej waluty nie będą dyskryminowane, wzmocnienia konkurencyjności, rynku wewnętrznego i ograniczenia ciężarów regulacyjnych oraz zachowania suwerenności państw i zwiększenia roli parlamentów narodowych.

Referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w UE zgodnie z przedwyborczymi zapowiedziami Camerona ma się odbyć "najpóźniej do końca 2017 roku".

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.