Uchodźcy w Polsce. W całym kraju odbyły się demonstracje

0 0
Uchodźcy w Polsce. W całym kraju odbyły się demonstracje
W sobotę (12 września) w kilku miastach Polski na ulice wyszli zwolennicy i przeciwnicy przyjmowania uchodźców do Polski. /fot. pixelio.de

W Gdańsku, Krakowie, Szczecinie, Poznaniu i Warszawie odbyły się w sobotę (12 września) demonstracje przeciwników i zwolenników przyjęcia do Polski uchodźców m.in. z Syrii i Erytrei.

Przeciwnicy przyjmowania uchodźców uważają, że napływ cudzoziemców do Polski - głównie muzułmanów - będzie zagrożeniem dla naszej kultury, a przybysze nie zasymilują się z polskim społeczeństwem. Zwolennicy argumentują, że obawy biorą się z niewiedzy i stereotypów, że powinniśmy być solidarni z cierpiącymi z powodu wojny. Zgodnie z propozycją KE do Polski miałoby trafić w sumie blisko 12 tys. osób: 2659 w ramach programu relokacji zaproponowanego w maju oraz 9287 w ramach nowej propozycji.

W Gdańsku odbyły się dwie manifestacje dotyczące uchodźców z Bliskiego Wschodu. Na Długim Targu przed Fontanną Neptuna miał miejsce wiec wspierający przyjęcie do Polski imigrantów, współorganizowany przez Amnesty International Trójmiasto oraz Europejskie Centrum Solidarności. Uczestniczyło w nim ok. 150 osób. Uczestnicy mieli ze sobą transparenty z takim hasłami jak "Gdańsk wita uchodźców" i "Nie mylmy ofiar z katami". W manifestacji antyimigranckiej, zorganizowanej m.in. przez Kongres Nowej Prawicy, wzięło udział ok. dwóch tysięcy osób. Na czele pochodu, który przeszedł ulicami Gdańska, niesiono duży transparent z napisem "Witajcie w piekle zbłąkane owieczki. 12.09.1683. Jan III Sobieski", skandowano m.in. "imigrantom nie".

Tak dla uchodźców

W Krakowie odbyła się manifestacja "Uchodźcy mile widziani", w której według policji uczestniczyło ok. 300 zwolenników przyjęcia imigrantów oraz wystąpienie Stowarzyszenia Małopolskich Patriotów. Swoją demonstrację rozpoczęli o g. 16.00 działacze Obozu Narodowo-Radykalnego. Zebrani przed pomnikiem Adama Mickiewicza zwolennicy przyjmowania imigrantów skandowali: "tak dla uchodźców, nie dla uprzedzeń", "inna kultura, jedno cierpienie", "chcę Arabkę za sąsiadkę", "nie ma ludzi nielegalnych", na co przeciwnicy odpowiedzieli okrzykami: "same brednie", "nie dla uchodźców, tak dla uprzedzeń".

- Nie podoba nam się polityka rządu, co do przyjmowania bliżej nie określonej liczby imigrantów, bo nie są to uchodźcy. (...)Temu się sprzeciwiamy - mówił dziennikarzom Kamil Bieńkowski ze Stowarzyszenia Małopolscy Patrioci. - Pani kanclerz Angela Merkel nie zdaje sobie chyba do końca sprawy z zagrożenia. Jeżeli będą tam napływały kolejne tysiące imigrantów, to mimo dobrej organizacji i dobrych chęci nie będzie w stanie tego opanować. Odmienność kulturowa - da o sobie znać prędzej czy później - trudno będzie o asymilację tych ludzi w krótkim czasie - dodał.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.