Uchodźcy w Polsce: MSWiA chce większość z nich przyjąć w 2017 r.

MSWiA chce, by większość uchodźców, których Polska zadeklarowała przyjąć w ciągu dwóch najbliższych lat, trafiło do naszego kraju w 2017 r. Wiceminister Jakub Skiba, który nadzoruje w resorcie politykę migracyjną, poinformował, że trwają analizy dotyczące liczb.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Uchodźcy w Polsce: MSWiA chce większość z nich przyjąć w 2017 r.

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

5 sty 2016 17:40


Skiba uczestniczył w posiedzenie sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych, która rozpatrywała projekt budżetu na 2016 r. Odpowiadał na pytania posłów dotyczące m.in. planów przyjęcia przez Polskę uchodźców - w tym z Syrii. Podkreślał, że ze względu na bezpieczeństwo polskich obywateli, większość z nich powinna zostać przyjęta w 2017 r.

"To jest przedmiotem bardzo dokładnych analiz, uwzględniających wszystkie aspekty zagadnienia, w tym m.in. aspekt bezpieczeństwa. (...) Inaczej zrobić nie można. Musimy przetrzeć tę drogę, musimy działać zgodnie z zasadą zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom Polski" - mówił, dopytywany o sprawę przez dziennikarzy.

Zastrzegł równocześnie, że nie oznacza to wycofywania się z deklaracji. Poprzedni rząd (PO-PSL) zadeklarował w 2015 r., że Polska miałaby przyjąć ok. 7 tys. osób w ciągu dwóch lat (2016 - 2017 r.). Zdaniem przedstawicieli obecnego rządu, ta liczba w rzeczywistości jest wyższa ze względu na będącą obecnie w toku procedurę rozlokowania uchodźców przez Komisję Europejską w ramach nierozdysponowanej rezerwy.

"My niczego nie zmieniamy, chodzi o właściwe zorganizowanie tego procesu. Wszystkie kraje są bardzo oszczędne w formułowaniu prognoz dotyczących przyjęcia uchodźców w najbliższych miesiącach, bo nie ma żadnej pewności co do tożsamości tych uchodźców, prawdziwości dokumentów, którymi się legitymują. Mamy do czynienia z bardzo poważnym kryzysem i dysfunkcją funkcjonowania UE" - dodał.

Skiba poinformował, że w tym momencie w MSWiA trwają analizy. "Są przygotowywane te liczby (dotyczące przyjęcia uchodźców - red.), w bardzo niedługim czasie zostaną podane do publicznej wiadomości" - powiedział.

Kraje UE zmagają się obecnie z falą imigrantów, która wywołała w Europie najostrzejszy kryzys migracyjny od II wojny światowej. Uciekinierzy - głównie z Afryki i Bliskiego Wchodu - napływają przez Morze Śródziemne, a ostatnio także przez Bałkany Zachodnie.

We wrześniu Polska zaakceptowała unijną decyzję o podziale uchodźców. Ministrowie spraw wewnętrznych UE przegłosowali podział 120 tys. uchodźców 22 września (wcześniej zapadła decyzja o podziale 40 tys. osób). Polsce - która już wcześniej zgodziła się na przyjęcie 2 tys. uchodźców - przypadło, na podstawie tych decyzji, kolejne ok. 5 tys. osób.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

12 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

M 2016-12-09 05:27:08

Jest mi przykro jak na to patrzę..bo ja burki nosić nie chce ani zgwałconą być też nie chce..ani na kogoś innego co to spotka patrzeć się nie chcę.. proszę ja nie chcę tego .. Czy nikt nie widzi co się dzieje za granicą? Czy naprawdę pieniądze bardziej liczą się od drugiego człowieka? Czy na prawdę chcecie oddać naszą piękną Polskę tym brudnym ręką? Czy pozwolicie tak ogołocić naszego orzełka z piór..? Co wam z pieniędzy jak nas wszystkich pozabijają..no taka jest niestety prawda .. Inni sobie wpuścili i oni już są skasowani ewidentnie. widać tego skutki.. popatrzcie sobie np. na Grecje albo Niemcy.. Francji już pewnie nie ma... Po prostu zbiera mi się na płacz jak to piszę bo Polacy nie o taką Polskę walczyli ..

patriota 2016-01-13 14:41:04

Nic dziwnego, skoro polską rządzą proamerykaniści tacy jak waszczykowski czy czarniecki, którym bardziej zależy na ue, niż na losie narodu polskiego .Tym którzy głosowali na krętaczy z pis-u wkrótce ze zdumienia spadną klapki z oczu. :-)))

bella 2016-01-12 18:01:19

POLSKA DLA POLAKÓW A NIE DLA MULTI KULTI!!!!