Uchodźcy w Polsce: MSWiA chce większość z nich przyjąć w 2017 r.

MSWiA chce, by większość uchodźców, których Polska zadeklarowała przyjąć w ciągu dwóch najbliższych lat, trafiło do naszego kraju w 2017 r. Wiceminister Jakub Skiba, który nadzoruje w resorcie politykę migracyjną, poinformował, że trwają analizy dotyczące liczb.
REKLAMA
Puls HR Puls HR

Uchodźcy w Polsce: MSWiA chce większość z nich przyjąć w 2017 r.

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

5 sty 2016 17:40


Skiba uczestniczył w posiedzenie sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych, która rozpatrywała projekt budżetu na 2016 r. Odpowiadał na pytania posłów dotyczące m.in. planów przyjęcia przez Polskę uchodźców - w tym z Syrii. Podkreślał, że ze względu na bezpieczeństwo polskich obywateli, większość z nich powinna zostać przyjęta w 2017 r.

"To jest przedmiotem bardzo dokładnych analiz, uwzględniających wszystkie aspekty zagadnienia, w tym m.in. aspekt bezpieczeństwa. (...) Inaczej zrobić nie można. Musimy przetrzeć tę drogę, musimy działać zgodnie z zasadą zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom Polski" - mówił, dopytywany o sprawę przez dziennikarzy.

Zastrzegł równocześnie, że nie oznacza to wycofywania się z deklaracji. Poprzedni rząd (PO-PSL) zadeklarował w 2015 r., że Polska miałaby przyjąć ok. 7 tys. osób w ciągu dwóch lat (2016 - 2017 r.). Zdaniem przedstawicieli obecnego rządu, ta liczba w rzeczywistości jest wyższa ze względu na będącą obecnie w toku procedurę rozlokowania uchodźców przez Komisję Europejską w ramach nierozdysponowanej rezerwy.

"My niczego nie zmieniamy, chodzi o właściwe zorganizowanie tego procesu. Wszystkie kraje są bardzo oszczędne w formułowaniu prognoz dotyczących przyjęcia uchodźców w najbliższych miesiącach, bo nie ma żadnej pewności co do tożsamości tych uchodźców, prawdziwości dokumentów, którymi się legitymują. Mamy do czynienia z bardzo poważnym kryzysem i dysfunkcją funkcjonowania UE" - dodał.

Skiba poinformował, że w tym momencie w MSWiA trwają analizy. "Są przygotowywane te liczby (dotyczące przyjęcia uchodźców - red.), w bardzo niedługim czasie zostaną podane do publicznej wiadomości" - powiedział.

Kraje UE zmagają się obecnie z falą imigrantów, która wywołała w Europie najostrzejszy kryzys migracyjny od II wojny światowej. Uciekinierzy - głównie z Afryki i Bliskiego Wchodu - napływają przez Morze Śródziemne, a ostatnio także przez Bałkany Zachodnie.

We wrześniu Polska zaakceptowała unijną decyzję o podziale uchodźców. Ministrowie spraw wewnętrznych UE przegłosowali podział 120 tys. uchodźców 22 września (wcześniej zapadła decyzja o podziale 40 tys. osób). Polsce - która już wcześniej zgodziła się na przyjęcie 2 tys. uchodźców - przypadło, na podstawie tych decyzji, kolejne ok. 5 tys. osób.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

11 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

patriota 2016-01-13 14:41:04

Nic dziwnego, skoro polską rządzą proamerykaniści tacy jak waszczykowski czy czarniecki, którym bardziej zależy na ue, niż na losie narodu polskiego .Tym którzy głosowali na krętaczy z pis-u wkrótce ze zdumienia spadną klapki z oczu. :-)))

bella 2016-01-12 18:01:19

POLSKA DLA POLAKÓW A NIE DLA MULTI KULTI!!!!

bella 2016-01-12 17:50:31

Jak tylko zadeklarowana przez panią szydło liczba tzw. uchodźców trafi już do polski można się spodziewać podobnych incydentów jak w niemczech i wtedy polscy patrioci ruszą w odwecie,a potem podzíękują jej tak jak niemcy merkel 11.01.2016.